Zayıflatan Sebzeler

zayıflatan sebzelerBu sebzeler inanılmaz. Bu sebzeler yağ yakıyor. Zayıflatıyor. Forma sokuyor. Dahası, bu sebzeler diyet yapmayı kolaylaştırırken, tok tutuyor, doyuruyor, cildi de iradeyi de besliyor. Hem sağlıklı hem de güzel bir kadın olmak istiyorsanız işte alışveriş listenize eklemeniz gereken zayıflatan en değerli sebzeler. Diyet mi yapıyorsunuz? O halde işte diyet listeniz..

Her diyet listesinin başında olması gereken en çok zayıflatan, yağ yakan, incelten sebzeler.

Brokoli

Çiğ ya da pişmiş fark etmez; bu sebze en çok kanser önleyici özelliğiyle biliniyor. Bir porsiyonu 30 kaloriden daha düşük olduğu için kilo sorunlarını engellemede oldukça yararlı bir besin. Tabii, brokolinin kalorisi düşük olduğu için yanındaki ek yiyeceklerin porsiyon büyüklüğünü abartmamak gerekiyor.

Nohut

Yarım fincan nohutta 2 gramdan daha fazla dirençli nişasta bulunuyor. Ayrıca lif, protein ve sağlıklı yağlar açısından da zengin bir tahıl. Tok tutma özelliğiyle diyetinize katkı sağlayabilir.

Yulaf

Yulaf, lif açısından zengin bir besin. Bu nedenle bir porsiyon yulaf, gün boyunca tok hissetmenizi sağlar. Sadece yarım fincanı bile içerdiği 4.6 gram dirençli nişastayla, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını sağlayan sağlıklı karbonhidrat almanızı anlamına gelir.

Avokado

Yağ yemekten korkmak için geçerli bir neden yok, tabii eğer yediğiniz yağ doğru yağ ise. Oleik asit, avokadoda bulunan sağlıklı tekli doymamış yağlardan oluşan bir bileşim. Her gün çeyrek ya da yarım avokado yemeye başlayıp bunu sürekli hale getirirseniz, karın yağlarınızın eriyip gittiğine şahit olabilirsiniz. Bu meyve aynı zamanda lif ve protein de içeriyor.

Somon balığı

Yağsız protein kaynakları, yağ eklemeden de tok hissetmenizi sağlar. Buna rağmen, 18-50 yaş arasındaki kadınların yüzde 50’si bu temel besini alması gerektiğini bilmiyor. Kırmızı etten daha yağsız olan somon balığı, sağlıklı tekli doymamış yağlar açısından zengin.

Siyah fasulye

Ülkemizde çok yaygın olarak tüketilen bir yiyecek olmamakla beraber büyük marketlerde bulunabilecek bir bakliyat türü siyah fasulye. Bir fincan siyah fasulyede 15 gram kadar protein mevcut. Siyah fasulyenin kırmızı et gibi diğer protein kaynaklarından farkı ise doymuş yağ içermemesi.

Zeytinyağla hazırlanmış sebze çorbası

İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde aşırı besleyici özelliğe sahip sebzeler, sinirleri yatıştırma konusunda da oldukça etkilidirler. Karışık sebzelerle hazırlayacağınız bir çorba hem ruh, hem de beden sağlığınıza oldukça iyi ve rahatlatıcı gelecektir. Soğan, havuç, sarımsak, havuç, kereviz, kabak, soya fasülyesi ve zeytinyağı ile hazırlayacağınız sebze çorbanız için şimdiden afiyet olsun!

Ispanak

Vücut için gerekli mineral ve vitaminlere sahip, zengin bir bitki olan ıspanak, hazmı kolaylaştırıp kabızlığı önleme özelliğine de sahip.
Özellikle çiğ olarak salatada tüketildiğinde iyi bir lif kaynağı. Tabii çiğ olarak yemek istemeyip yemeğini de yapabilirsiniz. Bir de ıspanağı kaynatıp balla tadlandırarak içmek, kabızlığa iyi geliyor.

Lahana

Lahana, lifli gıdalardan olduğu için hazmı kolaylaştırıyor, kabızlığı önlüyor.

Haşlayıp balla tatlandırarak bir su bardağı kadar içebileceğiniz gibi; yapraklarını sıkarak suyunu çıkarıp, bu suyu sabah aç karnına, öğleyin ve gece yatmadan önce birer bardak içerek de tüketebilirsiniz. Ayrıca 10 adet lahana yaprağını kaynatıp ılınan suyundan günde 2-3 bardak kadar içerseniz de kabızlık sorununun önüne geçebilirsiniz.

Pırasa

Bol vitamin, mineral ve çeşitli nitritleri ile şifa verici özelliği bulunan pırasa, mide-bağırsak rahatsızlıklarında da oldukça etkili. Pırasa yemeğini sevenler yaşadı! Pirinçsiz olarak ve zeytinyağlı pişirilen pırasa, kabızlık sorununda ve bağırsak florasını düzene sokma konusunda oldukça etkili. Haftada en az dört kere tüketmeniz kaydıyla…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*