Zayıflamanın Sırrı Çözüldü

meyve zayıflatırmıKilo vermek isteyen kişiler çok az yiyerek kısa sürede zayıflıyor ancak, yetersiz ve dengesiz beslenmek ciddi sağlık problemleri doğuruyor. Uzmanlar zayıflamanın sırrının yeteri kadar ve sık sık yemek yemekten geçtiğini belirtiyor. Az az ama aç kalmadan sık sık beslenmek metabolizmayı sürekli ayakta tutuyor. Çalışan metabolizma da aldığı besinleri depolamaya fırsat kalmadan direkt harcıyor. İşte zayıflamanın yolu da buradan geçiyor.

Yiyeceklerin vücutta depolanma süresi 4-5 saat kadardır. Kişi ne kadar yemiş olursa olsun en fazla 5 saat sonra depoları boşalır ve acıkır.

Kilo vermenin sırrı az, sık ve her şeyden kararınca yemektir. Vücut ihtiyacı olan enerjiyi kas hücrelerinden karşılamaya çalışır. Diyetisyenler tarafından günde 4-6 öğün yenmesi önerilir. Son ara öğün yatmadan 2 saat önce tüketilmelidir. Ara öğünler, tokluk hissini uzatarak metabolizmayı hızlandırır. Böylece sonraki öğünde porsiyon kontrolü sağlanır.

Aç kalmak demek, yağ hücrelerinin artması ve kilo vermenin yavaşlamasıdır.

Uygun besini, gerekli miktar ve doğru zamanda yemek esas alınmalıdır. Dengeli beslenmenin temel kuralı, gün içinde her besin grubundan tüketmeye çalışmaktır. Et, süt, ekmek, sebze ve meyve gruplarını porsiyon miktarlarına dikkat ederek yemek gerekir. Doğru kilo kaybı için ihtiyaç altında beslenmemek şart olmalıdır.

Azı karar, çoğu zarar mantığı ile hiçbir besini sınırsız yemek doğru olmadığı gibi tamamen günlük beslenmemizden çıkarmak da doğru olmayacaktır.

Sağlıklı zayıflamanın göstergesi yağ kaybıdır

Kilo azalması, gerçek zayıflamanın göstergesi değildir. Gerçek zayıflama vücuttaki yağ oranının azalması olarak kabul edilir. Kilo sudan ya da kaslardan verilmiş olabilir; örneğin bel çevresi aynı ölçülerde ise bu gerçek anlamda kilo vermenin göstergesi değildir. Hızlı verilen kilolar genelde kas ve su kayıplarına neden olduğu için kesinlikle önerilmez.

Normal yaşantıya dönüldüğünde de verilen kilolar fazlası ile geri gelir. Bu nedenle mutlaka yavaş yavaş ve kişiye özgü bir programla kilo verilmelidir.

İsveç, Dukan, Kan Grubu, Karpuz Diyeti veya 5 günde 5 kg mümkün mü?

Dünyada yaklaşık 22 bin çeşit diyet vardır. İsveç, Dukan, Kan Grubu, Karpuz Diyeti veya ‘5 günde 5 kg’ gibi şok diyetlerle kilo vermek mümkün değildir.

Şok diyetler, adı üstünde şok etki yapabilir. Çok düşük kalorili diyetler; metabolizma hızınızın altında kalacak ve kilo vermeye çalışırken vücut çalışma hızınızın azalmasına neden olacaktır.

Yağı kesilmiş bir diyet de uzun vadede kötü sonuçlar doğurur. Yağda eriyen vitaminlerin ‘A-D-E-K’ emilimi azalır. Doku hasarları, gözde gece körlüğü – körlüğe kadar giden kusurlar, kemiklerde yumuşama gibi hastalıklara sebep olabilir. Yüksek protein içeren diyetlerde gut, kan yağlarında artış, böbrek fonksiyonlarında bozulma, kabızlık gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Kilo verirken ne zaman destek ürün alınmalıdır?

Diyet tedavisinde esas amaç yaşam tarzı değişikliği yaratmaktır. Egzersiz, tedavinin diğer ayağıdır. Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı bir bireyin günde 10 bin adım atmasını öngörüyor. Zor kilo veren kişiler de vardır.

Yeşil çay, kırmızı biber, yaban mersini, brüksel lahanası, çilek, kiraz, mısır püskülü, defne veya avakoda yaprağı kilo vermeye yardımcı besinlerdir. Son yapılan klinik çalışmalarda kaktüs ve yosunun da bu özelliği açıklandı.

Klinik çalışmalarla desteklenmiş ürünler doktor ve/veya diyetisyen kontrolünde tedaviye destek olarak kullanılabilir. İçeriği bilinmeyen ürünleri kullanmak vücut için zararlı olabilir. Sonuçlar maalesef ölüme yol açabilir. Hiçbir beslenme desteğinin mucizevi etki yapmayacağı ve tek başına zayıflatma etkisinin olmadığı bilinmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*