Zayıflama Tüyoları

zayiflatirmi (57)Hadi size benden rejim yapmaya dair birkaç ipucu. Zayıflamak isteyenler için, kilo vermeyi kolaylaştıracak çok özel diyet ipuçları. Kilo vermek, komplike bir olaydır. Karar vermeyle başlayan süreç, çabayla devam eder. Zayıflamak, psikolojiyi etkiler. Ya çok depresif olursunuz ya da aşırı gergin. Çünkü yoksunluk, kıtlık, açlık hissedersiniz. İşte bu sebeple de diyet yapmak size çok zor gelir. Sonuç mu? Diyeti bırakıp yemeğe abanırsınız.

Rejim nasıl yapılır?

Önce diyetisyene giderek bütün sağlık tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Diyetisyen bütün testleri yaptırtan ve analiz ettikten sonra boy ve kilonuzu baz alarak olmanız gereken kiloyu tesbit eder. Tespit edilen, yani hedeflenen kilo, sizin ideal kilonuzdur. Örneğin ortalama boyda bir kadınsanız muhtemelen 60-70 kg arası bir rakam çıkacaktır. Boyunuz çok kısa ise 50-55 kilo olmanız hedeflenebilir. Bu oran sizin yaşınız ve boyunuz ile ilgilidir.

Sonra diyetisyen sizin için uygun olan rejim listesini ve rejim planını çıkarır. Neleri sevdiğinizi, günde kaç kalori harcadığınızı ve size kaç kalori gerektiğini hesaplayarak uygun bir beslenme planı oluşturur. Elde edilen bilgilerle belirlenen bu rejim listesi sizi, uyguladığınız taktirde kesinlikle hedeflediğiniz kiloya düşürecektir.

Sebze, meyve, protein, süt, yoğurt, et ve tavuk…

Bakliyatlar, mercimek, barbunya, nohut, bulgur, pirinç, tam buğday ürünleri de…

Saydığım tüm bu besinler, besin grupları sağlıklı bir rejimde yer almalıdır. Örnek bir sağlıklı rejim tabağında: Salata, sebze yemeği, et-tavuk-balık, yoğurt ve bulgur pilavı gibi yemekler aynı anda ama azar azar yer almalıdır.

Ne yediğimiz, ne kadar yediğimiz ve ne zaman yediğimiz çok önemlidir.

Sağlıklı beslenmeye dahil edilmesi gereken yağları yaktığı bilimsel olarak kanıtlanmış, metabolizma çalıştıran, vücudu ısıtan ve son derece sağlıklı olan 5 yiyecek:

1-Biber
kırmızı biber zayıflatır mı
Çeşidi türü ne olursa olsun biber yemek zayıflatıyor. Özellikle acı biberler yağ yakımı konusunda tescilli. Kırmızı biber, en ateşli diyet silahı. Bu ateş vücudumuzun ısınmasını sağlıyor. Böylece vücudumuzda yağ yakımı için uygun ortam da sağlanmış oluyor. Ayrıca baharatlı ve acı gıdalar geçici olarak iştah bastırarak yeme isteğini köreltebilir, bu yüzden tatlılar daha az çekici gelebilir.

2-Badem
badem yemek zayıflatır mı
Sağlıklı yağlar ve lif açısından son derece zengin olan badem çiğ olarak tüketilmelidir. Her gün ara öğün olarak 5-6 adet çiğ ve tuzsuz badem yemek hem kan şekerinin düşmesini engeller hem de uzun süre tok tutar. Zayıflamak için gerekli olan özel bileşenler de içeren badem sağlıklı beslenme düzeninde özel bir yere sahiptir. Aşırı yağlı ve çok tuzlu hazır cipsler yerine kuruyemişleri tercih etmek sizi daha formda bir hayat yaşamanız için destekleyecektir. Ayrıca salatalarınıza da toz olarak serpebilirsiniz.

3-Katkısız saf zeytinyağ
zeytinyağ kullanın
Zeytinyağı, kilo kaybını teşvik ve iştahı azaltıcı oleoylethanolamide oluşturmak için vücut tarafından kullanılan oleik asit adı verilen bir bileşik içerir. Diyete, sağlıklı yağlar ekleme aynı zamanda ikinci bir yardım için ulaşmak için daha az olasıdır, yani insanların daha dolgun ve daha memnun hissetmesini sağlar.

İpucu: zeytinyağı, salata ve haşlanmış sebzelerinizin üzerine incecik bir çizgi halinde gezdirerek onun faydalarından yararlanabilirsiniz.

4- Somon balığı
somon balığı zayıflatır mı
Bu popüler balık protein açısından yüksektir ve iştah düzenleyen leptin hormonu üretimini kontrol eden Omega 3 ile doludur. Yüksek leptin düzeyleri insülin direnci ve obezite ile bağlantılı, bu yüzden yağlı balık en az iki porsiyon düzeyi düşük tutmak için gereklidir.

İpucu: Bir sandviç hazırlayın. Sağlıklı, hafif ve hızlı bir öğle yemeği için alternatif bir yeşil yapraklı salata ile somon (salamura veya yağda) yemek oldukça keyifli olacak.

5-Zencefil
zencefil zayıflatır mı
Zencefil iyi bilinen bir sindirim yardımcı olmakla birlikte, aynı zamanda daha fazla enerji harcar, yani vücudun iç sıcaklığın arttırılması ile termik bir etkiye sahiptir. Zencefil aynı zamanda, kolesterol düşürücü özellikleri vardır bu nedenle de metabolizma hızlandırmak olarak, kalp ve damar sağlığı geliştirmek için yardımcı olabilir.

İpucu: tavada kızartması içine biraz taze zencefil doğrayın ya da serinletici, metabolizma-artırılması içki için çay ekleyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*