Dukan diyetinde en önemli ve olmazsa olmaz besin ögesi olan yulaf kepeği zaman zaman yulaf ezmesiyle karıştırılmakta. Oysa ezme ile kepek aynı şey değildir. Ezme kepeğe oranla daha az liflidir ve diyete de uygun düşmemektedir.


Yulaf kepeğini Dukan diyetinde un olarak her tür hamur işinde kullanabiliriz. Kepekle ekmekler, kekler, bisküvi ve tatlılar yaparız. Yulaf kepeği ile eksik kalan vitaminleri tamamlarız. Sindirimimize faydalıdır. Daha uzun süre tok kalmamızı sağlar. Yulaf kepeği ezme ile aynı şey değildir. Yulaf ezmesi robottan geçirilerek kepek elde edilmez. Yulaf kepeğinin üretimi çok daha farklıdır ve dolayısıyla yapısı da farklıdır.

Lütfen Dukan diyeti yapacaksanız kurallarına uygun haraket edin. Yulaf ezmesini yulaf kepeği niyetine kullanmayın. Bu hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü Yulaf kepeği kolesterol düşürücü ve sindirim yardımcı olmayı daha etkin hale getirilmesi açısından ezmeden çok farklıdır, yulaf ezmesinden yaklaşık % 50 daha fazla lif ve çözünür lif içerir. Aynı zamanda daha fazla protein, kalsiyum, demir, tiamin, fosfor, riboflavin, magnezyum ve çinko vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*