kilo verdiriciYeşil çay zayıflatır mı…Şimdiki sorumuz bu. Bakalım yeşil çay sanıldığı gibi zayıflatıyor mu. Çarşıda pazarda nerde olursa olsun bütün bitkisel çayların içeriğine bakın. Hepsinde yer alan ortak bir bitki vardır. Bu bitki yeşil çaydır. Yeşil çay, bütün zayıflama ilaçlarının ve çaylarının içinde yer alır. Bunun nedeni, yeşil çayın yüksek oranda antioksidan etkisinin olması ve yağ yakıcı özelliğidir.


Çoğu zayıflama çayı yada tok tutar ya da metabolizma hızlandırırlar. Yada ikisi de aynı zamanda. Funda çayı, yeşil çay, mate çayı, zencefil çayı, safran çayı, onlar hepsi çok faydalı ve zayıflamada kullanılan çaylardır.

Tok tutan çaylar mate çayı ya da YEŞİL ÇAY gibi sizi yemeklerden uzak tutar. Biliyorsunuzdur, yemek yemeden duramıyoruz, biraz acıktık mı hemen yemek yiyoruz. İşte mate çayı yada herhangi başka tok tutan bir çay size tok hissi verir, ve yemekleri günde 3 defa yemek için fazla değil yardımcı olur. Metabozlimayı hızlandıran çaylar zencefil gibi, yemekleri eritmek, yağ emilimi azaltmak gibi fonksyonlara sahiptir.

En ağır yemeklerden sonra ( misafirlerde yada bayramda örnek) mutlaka zencefil çayı için, o zayıflatmazsa, dahada fazla kilo almaktan kurtarır. Ben karbonhidratlı yemeklerden sonra her zaman zencefil çayı içerim.
Beşibiryerde çayı gibi karışımlar dahada iyi etki gösterir. Yalnız, beşibiryerde gibi çayları satın alırken çok dikkat edin, markaya ve fiyata. Emin değilseniz, bu karışımı kendinizde evde yapabilirsiniz.

Hazır olan çaylardan onların bir farkı yoktur, mate, yeşil çay, kekik, biberiye ve funda karıştıracaksınız. Ama poşet olarak satılan hazır çaylar hayatımızı kolaylaştırıyorlar, biliyorsunuz. Bende hazır poşet olarak çay alıyorum, hem demlenmek hem içmek daha basit.

Bir de size içerisinde yeşil çay bulunduran 9lu zayıflama çayından söz edeyim

9′lu Zayıflama Çayı Tarifi

  • Mate çayı
  • Kekik (ancak bildiğimiz siyah kekik değil beyaz bilye kekik)
  • Çoban çökerten
  • Barut ağacı kabuğu (Ayhan Bey kendi sitesinde duyuru yaparak Türkiye’de bu bitkinin tükendiğini yazmış. Çam ağacı kabuğu satıyorlarmış bunun yerine dikkatli olun.)
  • Yeşil çay
  • Sinirli ot
  • Biberiye
  • Funda yaprağı
  • Cinnema

Hazırlanışı:

Barut ağacı kabuğunu küçük küçük parçalara ayırıyoruz ve parmak ucuyla ufak bir tutam bir kaba alıyoruz. Büyük bir tutam yeşil çay, bir iki yaprak cinnema atıyoruz. Geri kalan bütün bitkilerden parmak ucuyla bir tutam ekliyoruz. Bir içimlik karışım silme bir yemek kaşığını dolduracak kadar olacak. Karışımı hazırladıktan sonra kaynamış suyu bu karşımın üzerine döküp demlemeye bırakıyoruz. Kaynatmıyoruz kesinlikle demleme yoluyla yapılıyor.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*