ter kokusu nasıl engellenirKilolu insanlar yazın daha çok terler bu bir gerçek. Terlemek zaman zaman kötü sonuçlar doğurabilir. Örneğin kalabalık bir mekanda ter koktuğunuzu anlayabilirsiniz. Bu berbat bir durumdur. Bunun için terlemeyi önlemek ya da ter kokusunu engellemek gerekir. Ter kokusu nasıl önlenir, şimdi bu konuda sizinle bir şeyler paylaşmak istiyorum. Umarım faydası olur.


PARFÜM TER KOKUSUNU ÖNLER Mİ ?

Ter kokusuysa sorun parfüm neylesin demek istiyorum.

Öncelikle kesinlikle 3’lü set almalısın. Hangi parfümü alırsan al ama 3’lü set al.

Roll on kullanmanız tavsiye ederim ama roll on olmasa da diğer deodorantlar da çok işe yarar. Duşun ardından önce roll on ya da Deo Stick denilen antiperspirant özellikli ürünleri koltuk altı bölgenizde kullanırsanız kesinlikle terlediğinizde kokmadığını görürsünüz.

Roll-on ve stick deodorantlar parfümden çok daha etkilidir. Parfüm maskeler ama bu ürünler direkt kokuyu engeller.

NTVMSNBC Haberinden de bir şeyler paylaşmak istiyorum.

Her ne kadar antiperspirant ve deodorant kelimeleri birbirinin yerine kullanılsa ve pek çok tüketici bunlar arasında bir fark görmese de aslında bu ikisi eş anlamlı değildir. Deodorantlar bakterilerin çürümesiyle ortaya çıkan apocrine teri maskelerken, antiperspirantlar eccrine ter bezlerinin salgılanmasını azaltarak çalışır.

Antiperspirantlar
Koltuk altı ıslaklığını kontrol etmek ve düzenlemek için kullanılan ilk ürünler yaklaşık yüz yıl önce geliştirilildi.

Kozmetik olarak kullanılan antiperspirantlarda mekanizma şu şekilde işler: Antiperspirantların aktif maddesi, eccrine ter bezlerinin cilt üzerindeki yüzeyinde engelleyici bir rol oluşturur. Bu nedenle ter bezinden yüzeye çıkan sıvı azalır.

Bu tür engelleme kalıcı değildir. Bunun bir nedeni, aşırı terlemenin bu engeli zayıflatması ve tekrar terleme yeteneğini kazanmasıdır. Başka bir neden ise 25 – 30 günde bir gerçekleşen ve gözeneklerdeki engeli ortadan kaldıran, yüzeydeki ölü deri tabakalarının dökülerek vücuttan atılması olayıdır.

En çok kullanılan antiperspirant aktif maddeleri alüminyum klorohidrat ve alüminyum klorohidreks-glysindir.

Deodorantlar

Yaklaşık 4000 yıl önce, ter kokusu Çin’de söz konusu olan bir kavramdı ve ağaçlardan elde edilen aromatik reçinelerin hayvansal yağlarla karıştırılması bir çözüm olarak kullanılıyordu. Aslında merkanizma ter kokusunun maskelenmesiydi. Daha etkin olan diğer yöntem ise kokudan korunmakdı.

Apocrine ter bezi tarafından ortaya çıkarılan sıvı kokusuz olduğu ve ter kokusu bakterilerin bu ortamda çürünmesiyle oluştuğu için bu yaklaşım koltuk altı yüzeyindeki bakterilerin yok edilmesine yönelikti. Deodorantın aktif maddesi olan bir antimikrobiyal ajanın uygulanması ile bakteri florası yok edilip, ter kokusu oluşumu engellendi.

Klasik antimikrobiyal ajanlar triklosan, farnesol veya polyglycerin-2-caprate’dir.

Özetlemek gerekirse ter kokusunu azaltmanın iki temel yolu vardır:
Birincisi antimikrobiyal özellikle lokal bir ajan kullanarak koltuk altında yerleşik bakteri florasını azaltmak. Bu da deodorantların içerisinde bulunan aktif maddeler ile gerçekleşir.

İkincisi ise uygulamadan sonra bakteri gelişimini azaltan ve antimikrobiyal bir ilaç gibi çalışan bir antiperspirant kullanmak. Bu ürünler de terlemeyi düzenleyerek daha az ter sıvısının bakterilerle bir araya gelmesini sağlar, dolayısıyla bakterilerle temas eden ter sıvısı çok az miktarda olunca ter kokusu da oluşmaz.

GÜN BOYU ETKİLİ KORUMA VE BAKIM ÖNERİLERİ

Deodorantınızı kullanmadan önce koltuk altlarınızın kuru ve temiz olmasına dikkat edin.
Deodorantı doğrudan cildinize uygulayın. Unutmayın, giysilerinize sıktığınızda ter kokusunu engelleyemezsiniz!
Deodorantınız pudralı ise kullanmadan önce mutlaka çalkalayın ve 15 cm. uzaktan koltuk altınıza sıkın. Böylece deodorantınız istenmeyen kokuları engellemekte çok etkili olur.
Sprey, stick, roll-on, pudralı, pudrasız, alkolsüz, hassas ciltler için parfümsüz gibi farklı kullanım olanakları sunan ürünlerden size uygun olanını seçin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*