Tok Tutan Sihirli Yiyecekler

diyeteyizSık sık acıkıyorsanız, kan şekerinizin düşmesini istemiyorsanız, diyet yapıyorsanız ve zayıflamayı kafaya koyduysanız işte size diyetleri başarıya kavuşturan o sihirli yiyecekler! Bu besinler tok tutma özellikleriyle tanınıyor. Diyet ve zayıflama konusunda beslenme planlarının içinde mutlaka bulunmaları gerekiyor. Yaptığınız diyetin adı her ne olursa olsun, içinde mutlaka bu doyurucu ve tok tutucu yiyecekler de bulunsun.

Zayıflamak isteyenlerin bilmesi gereken çok önemli bir sır var. Bir besinin diyet lif içeriği ne kadar yüksek olursa, doyurma ve tok tutma etkisi o kadar uzun olur. Yanlış bilinen bir bilgi olan “karbonhidratlar doyum sağlamaz, proteinler daha fazla doygunluk verir” hipotezi de bu bilimsel araştırma ile sarsılmıştır.

Kurubaklagillerin içinde mercimek, meyvelerden de muz, tokluk sağlamada en iyi besin kaynaklarıdır.

Yumurta ve balık kaliteli protein kaynaklarından en iyi tok tutan sağlıklı seçimlerdir.

Yulaf ve yulaf kepeği

Yulaf normal bir kişide iki kat fazla doyum sağlayan özel bir lifli yiyecektir. Yulafı süt ve yoğurt ile yemek gerekir. Yulafı, sağlıklı olması için, meyve ile değil daha çok içine ceviz ekleyerek tüketmek şarttır.

Süt ve Yoğurt

Süt ürünlerinden yoğurt ve süt, uzun süre tok tutan seçimlerdir. Süt ve yoğurtta hem sağlıklı karbonhidrat hem de kaliteli hayvansal protein vardır. Süt ve yoğurt tüketen kişilerin hızlı kilo verdiği görülür.

Patates

Karbonhidrat içeren sebzelerden en uzun tok tutanı patatestir. Patatesi kremasız, tereyağsız, tuzsuz ve kızartmadan yemek, kilo aldırmaz. Sadece kabuklu bir şekilde haşlanarak ya da fırınlayarak yemek, uzun süre tok tutup hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Tavuk, balık, hindi ve et yemeklerinin yanında patates en sağlıklı vitaminden zengin seçim olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*