dukan tavuk sote tarifleriDukan diyeti yapmakta olan sevgili arkadaşlarım için bugün öğle yemeğinde pişirdiğim tavuk sote tarifini vermek istedim. Dukan usulü soslu tavuk soteyi atak ve seyir günlerinde ve ayrıca sebze protein günlerinde de sosunu süzerek tüketebiliyoruz. Sosunu sebze günlerinde tüketmemizde bir zarar yok.


Bu güzel tarif için gereken malzemeler, 1 baş yemeklik doğranmış soğan, 2 diş ince kıyılmış sarımsak, 2 adet soyulmuş ve yemeklik doğranmış domates, 2 parça küçük küçük doğranmış tavuk bonfile, zevke göre ekleyeceğiniz her çeşit baharat.

Ben yemeğe bol baharat ekleyenlerdenim. Malumunuz ki acı kırmızı biber ve pek çok baharat metabolizma hızlandırıcı etkilere sahiptir. Bu nedenle yemeklerime her zaman acı toz biber eklerim. Soslu tavuk soteye de 1 dolu dolu tatlı kaşığı acı kırmızı biber, sarımsak tozu, fesleğen tozu, kimyon ve karabiber ekledim.

Teflon tencereye 2 tatlı kaşığı yağ ekledim ve soğan ve sarımsakları attım. Kızarınca tavuk etini de ekledim. Et dağlanınca domates ve baharatları da ekleyerek kapağını kapadım. Yarım saat kısık ateşte pişirdim. Oldukça lezzetli güzel bir öğün oldu. Bugün saf protein günüm. O nedenle sosunu yemedim. Sadece tavuk etlerini yedim.

Tavsiye ederim.

Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*