tarçın zayıflatır mıTarçın sevmeyen var mı bilmiyorum ancak ben tarçın aromasına bayılıyorum. Her akşam yemeklerden sonra canım tatlı çekmesin diye yağsız süte tarçın katıp içiyorum. Böylece kan şekerim dengelendiği için canım tatlı çekmiyor. Zaman zaman demlediğim bitki çaylarına da kabuk tarçın ekliyorum. Kabuk tarçın, bitki çaylarına çok farklı ve egzotik bir aroma veriyor.


eki tarçının bilimsel anlamda zayıflamaya katkısı var mı? Tarçın zayıflatıyor mu, ya da zayıflama ne gibi etkileri oluyor? İşte, diyet yaparken tarçın tüketmenin faydaları..

Tarçın ve Tarçının faydaları

– İngiliz araştırmacılar sağlıklı genç erkekler üzerinde bir araştırma yaptılar. 2 hafta boyunca bir grup 3 gram tarçın aldı, diğer gruba plasebo verildi (tarçına benzer bir baharat verildi, tarçın aldıklarını sandılar).

2 hafta sonra tarçın alan gruptakilerin şekeri metabolize etme ve depolama yetenekleri çok daha iyiydi. Ayrıcı insüline daha duyarlıydılar; şekeri kandan alıp hücrelere yönlendirmede daha başarılı oldular.

– Tarçının insülin hormonunu taklit ettiğini düşünen araştırmacılar var. (Amerikan Tarım Bakanlığını Beslenme Bilimleri Araştırma Merkezi’nden Richard Andersen)

– Hintli araştırmacılar da tarçının hayvanlarda kan şekerini, kolesterolü, kan yağlarını düşürdüğünü, insülini artırdığını ve iyi kolesterolü yükselttiğini buldular.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*