süt ve süt ürünleri zayıflatır mıDiyete süt eklemek, diyet yaparken süt içmek ve sık sık süt ürünleri tüketmek kesinlikle zayıflatır. Uzmanlar yapılan birçok klinik deneyde, süt içen deneklerin, süt içmeyen deneklere oranla daha fazla yağ kütlesi kaybettiğini ifade ediyor. Yaz ayları bildiğiniz gibi diyet sezonu anlamına da gelmekte. İçinde bulunduğumuz günler içerisinde eğer diyet yapıyor ya da formunuzu korumaya gayret ediyorsanız bol bol süt için.


Yoğurt ve süt tüketmek hatta şöyle genelleyelim süt ve süt ürünleri tüketmek kilo vermeye olumlu etkilerde bulunuyor.Uzmanların açıklamalarını dikkatlice okudum hanımlar.Birçok uzman bu konuda hemfikir.Bu da konuya daha detaylı bakmamı sağladı.

Süt sindirim sistemini rahatlatması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, optimal kan basıncını sağlayarak yüksek tansiyondan koruma gibi fonksiyonları vardır. Doyurucu özelliği ile insanlara tokluk hissi vermektedir. Yağı azaltmış sütte bu noktada insanlarda kolesterolü düşürmekte ve metabolizmayı hızlandırarak zayıflama iyi bir besin maddesi özelliğine sahip olmaktadır.

Diyet yaparken ne kadar süt içmek gerekir, günlük süt içme limiti nedir?

1 su bardağı süt içtiğimizde ortalama vücudumuza 8 gram protein 13 gram karbonhidrat olacaktır., 8 gram yağ, 290 mg kalsiyum, su, Vit A, B2, B12, D, E, K, elektrolitler (Na, K) girer. Bu sütün ortalama kalorisi 150 civarıdır. Sağlıklı insanların günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için ortalama 1000 miligram kalsiyum alması önerilir. Bunun için, günde iki su bardağı süt içmek yeterlidir. İki su bardağı sütün içindeki kalsiyumu farklı kaynaklardan almaya çalışırsak yaklaşık olarak 5 kilo et, 8.5 kilo elma veya 6.5 kilo patates yememiz gerekmektedir.

süt içmek zayıflatırmıYapılan bir araştırmada yüksek kalsiyum içerikli düşük kalorili diyetle, düşük kalsiyum içeren düşük kalorili diyet deneklere uygulandığında yüksek kalsiyum gurubunun daha fazla zayıfladığı gösterilmiş. Özellikle ağırlık kaybının daha çok yağ kitlesinden ve bel çevresinden olması da önemli. Kalsiyumun bu şekilde zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisinin vücudumuz tarafından sentezlenen kalsitiriol denen hormon düzeyini dengelemesi ve vücudumuzdaki yağların depolanmasının azaltması şeklinde açıklanmaktadır.

Özellikle az yağlı süt ürünleri kullanımı ile bu etki artmaktadır çünkü sütün yağı azaltılırken kalsiyum oranı değişmemektedir. Dolayısı ile daha az kalori almak mümkün olmaktadır. Orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir diyetin uygulandığı kişiye özel beslenme programında, günde 3 bardak süt tüketimi yeterli olmaktadır. Sütün içindeki kalsiyumun zayıflamayı artırıcı etkisi diğer süt ürünlerinden bir miktar fazladır. Ancak süt yerine yoğurt, ayran, peynir tüketildiğinde de yağ yakımı hızlanmakta, kişilerde daha fazla doygunluk hissi oluşmaktadır.

süt ve süt ürünleri zayıflatıyorSütün içindeki karbonhidrat yani enerji kaynağı da içindeki laktoz dediğimiz süt şekerinden gelir. Sütün yanında hiçbir besin maddesi tüketilmese bile sütün içindeki laktoz nedeni ile gerekli enerji sağlanır. Sütün aynı zamanda protein içeriği yüksek olduğu için sütün içindeki şeker kan şekerini hızlı yükseltmez. Bununla birlikte kan şekerini yükseltme özelliği olan glisemik indeksi yüksek başka gıdalar sütle birlikte kullanıldığında, kan şekerini hızlı yükseltmezler ve kişinin kendini daha tok hissetmesini sağlar.

Sütün içindeki vitaminler ve CLA (konjuge linoleik asit)’nın, hastalıklara karşı direnci artırdığı ve başta bağırsak kanseri olmak üzere bir çok kansere karşı da koruyucu etkisi olduğu biliniyor. CLA’nın ayrıca doğal yağ yakıcı olduğu bir gerçek. Norveçli 40.000 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada çocukken süt içen ve yetişkin döneminde süt içmeye devam eden kadınlarda meme kanseri olma oranı daha düşük.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*