saglikli kilo vermeSık sık acıkmak, sürekli bir şeyler yemek, doymamak ve hep yeni şeyler yemek isteyenler dikkat; obez olabilirsiniz. Sık sık acıkmak pek de iyi bir şey değil. Sağlıklı gıdalar tükettiğiniz taktirde sorun teşkil etmeyen acıkmalar, eğer dozu aşarsanız felaketle sonuçlanabiliyor. Şişmanlık, obezlik ve dahası, pek çok sağlık sorunu..


Neden hep açım, niye sık sık canım bir şeyler yemek istiyor, açlığımı nasıl bastırabilirim, iştahımı nasıl dizginleye bilirim?

Ara öğünleri atlamayın
Abur cubur tarzı yiyecekleri özellikle şekerli besinleri açlık hissini bastırmak için tüketiyorsanız kan şekeriniz düşmüş olabilir. Bunun en önemli sebebi ise öğün atlamak veya öğünlerinizin saatlerini değiştirmiş olabilirsiniz.

Yoğurt ve süt desteği alın
Protein tokluk hissini artıran en etkili besin grubu, öğünlerinize ihtiyacınız ölçüsünde süt veya yoğurt ilave ettiğinizde kendinizi daha tok hissedecek ayrıca yağ yakımını da hızlandıracaksınız. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Açlıkla susuzluğu karıştırmayın
Susuzluk hissi sizi daha çok yemeye yönlendirebilir. Açlık hissiniz olduğunda hemen 1 bardak ılık su için ve bekleyin. İdrar renginiz koyu ve keskin kokusu varsa, cildiniz yaz kış pul pul dökülüyor ve eklem, kas ağrılarınız varsa ihtiyacınız kadar su içmiyorsunuz demektir.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*