nasıl su içmek lazımSıcak su içtim kilo verdim, her akşam sıcak su içtim zayıfladım, kilo vermemin sırrı sıcak su içmek diyenlerle karşılaştığınıza eminim. Lise yıllarında bir arkadaşım 10 kilo kadar zayıflamıştı. Nasıl kilo verdiğini sorduğumda, her akşam bir su bardağı sıcak suya yarım limon sıkıp içtiğini söylemişti. Sadece ondan değil daha pek çok zayıflama hikayesinden duyuyoruz sıcak su efsanesini.


Bana göre gerçekten efsane. Gerçek mi yoksa bunun altında başka bir şey mi yatıyor bilemiyorum ama suyun zayıflama konusunda olmazsa olmaz olduğu da bilinen bir bilimsel gerçek.

Olayın bilimsel tarafını ele almak istedim. Su zayıflatır. Bol bol su içmek zayıflamaya inanılmaz katkı sağlar.

Suyun kilo vermeye etkileri:

– Su zayıflamaya çok iyi bir yardımcı.

– Yağ metabolizmasını hızlandırır. Yağı yakabilmek için vücudumuzun suya ihtiyacı var.

– Toksin atmayı sağlar.

– Daha az yemenize yol açar. Su içtikçe açlık duygusu azalıyor, gereksiz atıştırmaların önüne geçebiliyorsunuz. Mideniz hacim reseptörlerine duyarlı bir organ. Ortalama iç hacmi de 1,5 litre civarında. Bu hacmi doldurduğunuzda sinirler bu iletiyi beyne taşıyor, beyin de size “Dur! Doydun!” komutu veriyor. İşte kilo vermek veya kilonuzu korumak istiyorsanız bu komut daha da önem taşıyor.

– Kalorisi az, hacmi fazla yiyecek ve içeceklere ihtiyacımız var. Suyun kalorisi yok, üstelik hacmi de fazla. Bir boş alanı hemen doldurabilir. Bu aşamada erken doydun komutu almak istiyorsak su, bitki ve meyve çaylarıyla birlikte ideal seçeneklerden biri.

– Ayrıca yemekten önce veya sırasında içilen suyun kilo kontrolüne yardımcı olduğuna dair araştırmalar da var.

– Tercihiniz doğal mineral seviyesi yüksek su olmalı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*