su zayıflatır mıZayıflamak için sıcak suyu yemeklerden önce içmek gerekir. Yemeklerden önce içilen su, bizim o öğünde daha az yemek yememizi sağlar. Bu şekilde su bizi doğrudan zayıflatmaz ancak dolaylı olarak daha az yememizi sağladığı için zayıflamamıza yardımcı olur. Bol su tüketmek metabolizmanın her zaman canlı ve hareketli kalmasını sağlar. Bu şekilde işleyen bir metabolizma da daha kolay zayıflamaya kapı aralar. Sıcak su içmek de bu şekilde yararlıdır.


Sıcak suyun içine limon sıkmak, elma sirkesi damlatmak, elma sirkesi su içmek de yine sağlık açısından bir takım faydalara sahiptir. Direkt olarak bizi zayıflatmayan bu sıcak su içme şekilleri, sağlığımız açısından dolaylı açılardan yararlıdır.

Uzman tv ve videolu anlatımla bakalım doktorlar sıcak su konusunda neler söylüyor. İşte sıcak su ile ilgili bilgilendirici bir video.

Çok su içmek zayıflatır mı?

Belli bir diyet ve egzersiz programına bağlı olmadan çok miktarda su içmenin zayıflatıcı bir etkisi yoktur. Buna karşılık diyet yaparken, özellikle su, bitkisel çaylar gibi bol miktarda (en az 1,5 litre) sıvı alınması vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırmak açısından yararlı olacaktır. Gün içinde hafif bir açlık hissettiğinizde bir büyük bardak su içmek belki de o an için iştahınızı kesebilir ve sizi gereksiz kaloriler almaktan koruyabilir. Özellikle mineral tuzlar açısından zengin suların tercih edilmesi, rejim sırasında vücutta bazı besinlerin tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesine yardımcı olabilir.

Zayıflamak için suyu hangi ısıda ve ne zaman içmek lazım?

Zayıflamak için suyu yemeklerden önce içmek gerekir. Yemek öncesi içilen su mide kapasitesini dolduracağı için tokluk hissi verecektir ve yenilen yemek miktarını azaltacaktır. Yemek aralarında içilen su ise iştah açabilir. Ayrıca sıvı tüketmeden ya da az miktarda sıvı alarak yediğiniz bir yemekte daha çabuk doyarsınız. Ancak lifli yiyeceklerin, bir miktar sıvıyla tüketilmesi lifin şişerek hacim oluşturmasını ve tokluk hissi vermesini sağlayacağı için bu tip besinlerin sıvı gıdalarla veya suyla birlikte alınmamasında yarar vardır.

Sıcak havalar ve sıcak odalarda oturmak zayıflatır mı?

Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemeyle kaybedilen, yağ değil sudur. Bu gibi sıcak ortamlar organizmanın toksinlerden arınmasını, kasların gevşemesini, kırgınlığın atılmasını sağlar ama sizi zayıflatmaz.. Mutlaka soğuk suyla yapılan bir duşla tamamlanması gereken sauna seansları, kalp damar, solunum ve dolaşım sistemi hastalıkları olan kişiler için uygun değildir. Ayrıca kilo kaybetme açısından bakacak olursak soğuk, sıcaktan çok daha etkilidir. Örneğin 18 derece suyla yapılacak bir banyo dakikada 7,2 kalori harcamanızı sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*