Sahurda Ne Yenirse Kilo Alınmaz?

Sahurda yediğimiz yemekler kilo alıp almama konusunda önemlidir. Sahur mutlaka kalkılması gereken önemli bir öğündür. Ramazan ayında sahura kalkmadan oruç tutulması kilo aldırır. Sahurda mutlaka tok tutan ve metabolizmayı çalıştıran besinler tüketmek gerekir. İftar ile sahur arasında en az 8 bardak su içmek de önemlidir. Su da metabolizmayı çalıştırır ve kilo vermeye yardımcıdır.

Peki, Ramazan’da kilo almamak için nasıl beslenmeliyiz, sahurda neler yemeliyiz, sahurda ne yersek tok tutar ve kilo aldırmaz!

Yumurta, yoğurt, süt ve peynir gibi gıdalar; sahur için ideal seçimler arasındadır. Metabolizmamız gece yavaşladığı için gece yenilen yemeklerin vücudun yağlanmasını artıracağı unutulmamalı.

Bu durumu engellemek için sahurda hiç yemek yememe yerine sütlü veya sulu çorbalar, kahvaltı türü yiyecekler tercih edilmelidir. Mideyi daha geç terk eden, kan şekerini çok hızlı değiştirmeyecek besinler yenmeli.

Zira protein içeriği yüksek olan besinler midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirir. Her sahurda en az 60 gr. kadar peynir tüketilmeli, bol sebze yenmeli, beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Hem daha tok tutarlar hem de B grubu vitaminlerce daha zengindirler.

Haşlanmış yumurta da haftada 2-3 kez tüketilebilir. Yağlı yiyecekler tüm gün susama ihtiyacını arttırır. Bu nedenle yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve 600–700 ml su içilmelidir.

Sütte bulunan şeker laktozdur. Laktoz açlıkta kullanılan glikojen depolarına destek olarak vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olur. Sütün bileşimindeki yağ da mideden uzun sürede uzaklaşması nedeniyle tokluk duygusunun uzun sürmesinde etkili olur, kalsiyum başta olmak üzere Ramazan’da da mineral ve vitamin gereksinimini karşılar. Özetle;

• Et grubu, süt grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu yiyeceklerden en az bir çeşit sofranızda bulundurun.
• Gece yiyip yatmayın, imsak vaktine yakın saatlerde kalkıp sahurunuzu yapın.
• Sahura kalkmadan kesinlikle oruç tutmayın.
• Sahuru abur-cuburlarla geçiştirmeyin.
• Yağlı yemekler, ağır tatlılar yerine kahvaltı türü yiyecekleri tercih edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*