Sağlıksız diyetSağlıksız diyet içinde her besin grubundan ögenin yer almadığı, genellikle tek tip besin grubuyla beslenilen diyetlerdir. Sağlıksız diyetlerde kişi ya çok az yemek yer ya da bazen maalesef hiç yemek yemeden sıvılarla beslenir. Şok diyetler, kısa sürede çok kilo vermeyi amaçlar. Kişi hemen 1 haftada 5 kilo vererek forma gireceğini umut eder. Ve şok diyet listesi ne diyorsa uygular.


Oysa bu tip diyetler kısa zamanda zayıflatsa bu rüya maalesef diyetin kendisi gibi kısa sürer. Verilen kilolar birkaç ay içinde geri alınır. Hatta çoğu zaman 5 kilo veren 7-8 kilo birden alır. Bunun nedeni yapılan sağlıksız diyet neticesinde metabolizma dengesinin bozulmasıdır. Metabolizma normal seyrinde çalışırken ona vurulan bu darbe bütün vücut yapısını bozar.

Sağlıksız diyet, içinde tek tip besin barındırdığında belki de en kötü halini alır. Örneğin süt diyeti, karpuz diyeti, çorba, patates, yoğurt ya da pirinç lapası diyeti kısa sürede en az 2-3 kilo kadar ödem atmanızı sağlar. Tartıda 3 kilo az çıkan insan zayıfladığını düşünür. Oysa kaybedilen kilo yağ değil sadece sudur. Ve vücudun dengesi bozulur.

Sebze, meyve, protein, süt, yoğurt, et ve tavuk…

Bakliyatlar, mercimek, barbunya, nohut, bulgur, pirinç, tam buğday ürünleri de…

Saydığım tüm bu besinler, besin grupları sağlıklı bir diyette yer almalıdır. Örnek bir sağlıklı diyet tabağında: Salata, sebze yemeği, et-tavuk-balık, yoğurt ve bulgur pilavı gibi yemekler aynı anda ama azar azar yer almalıdır.

Ne yediğimiz, ne kadar yediğimiz ve ne zaman yediğimiz çok önemlidir.

Sağlıklı diyetler..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*