Ramazanda Zayıflamak

Ramazan ayında oruç tutarak zayıflamak kolay değil. Çünkü oruç tutmak zayıflatmaz. Metabolizmayı yavaşlattığından kilo aldırır. Ramazanda kilo almak kolaydır. Bunun için oruç tutarken daha dikkatli beslenmek lazım. Yani zayıflayacağım derken daha çok kilo almak işten bile değil. Üstelik ramazan ayında alınan kiloları vermek de kolay olmuyor.

Yaz aylarında oruç tutarken yemeklerimize de özellikle dikkat etmek gerekmektedir. İftarda bir kerede çok miktarda yemek yememeli, yağlı, baharatlı, tuzlu ve soslu yemeklerden kaçınılmalıdır. İftarda oruç hafif sulu yiyeceklerle ve kahvaltılık benzeri yiyeceklerle açılmalı ve bir kerede çok miktarda yanilmemelidir. Onun yerine iftardan bir iki saat sonra yine bir miktar yenilmelidir.

Yatmaya 1-2 saat kala bir meyve yenilmesi hem enerji bakımından hem de içerdiği sıvı miktarı bakımından önerilir.

Sahura biraz erken kalkılıp sıvı besinler alınması, ağır yiyecekler yerine doyurucu ve hafif bitkisel kaynaklı besinler alınması gerekmektedir. Özellikle sahurda ağır hayvansal besinlerden uzak durulmalıdır. Bu tip besinlerden balık ve tavuk tercih edilmeli ızgara, haşlama ya da fırında pişirilerek iftar öğününde yenilmelidir.

Kardiyolog Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, bazı kişilerin ”Ramazan geldi, kilo vereyim, fit hale geleyim” diye düşündüğünü belirterek, Ramazan’da metabolizma yavaşladığı için kilo alma riski bulunduğunu söyledi.

Ramazan ayında kilo alma riski olduğunu belirten Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, özellikle ramazan ayının ilk bir haftalık ya da 10 günlük döneminde organlar değişen ortama adaptasyon sağladığını söyledi.

Oğuzhan, “Bu süreçte metabolizma yavaşlıyor. Çünkü az ürün geliyor, vücut da gelen az ürünle idare etmek zorunda kalıyor. Bu 10-15 günlük süreç sonrasında tüketimi artırırsak kilo almaya başlarız. Çünkü metabolizma 10-15 gün sonra gelen her gıdayı depolama eğilimine giriyor. Bir daha hiç yemek gelmeyecekmiş zannediyor. Bizim iftar sofralarımız zengin olur, iftar davetlerimiz çok olur. Bu davetlerde yemeğin dozunu kaçırırsak kilo alırız” dedi.

Oğuzhan, orucun sağlıklı insanlarda kalp ve damar sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ”Homosistein denilen maddenin miktarını azaltıyor, kanın pıhtılaşma özelliğini azaltıyor ve iyi huylu kolesterolü artırıyor. Bunlar olumlu etkiler.

Açlık ve susuzluk kalp krizine yol açmıyor ama iftarda ara vermeden aşırı yemek yemek, kanın mideye hücum etmesine neden oluyor. Kanın mideye hücum etmesi sonucu da kalple ilgili şikayetler artabiliyor ve kalp krizi ortaya çıkabiliyor. Çalışmalar, kalp krizlerinin iftar ile sahur arasında olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla buradaki risk, aslında iftarda bol kalorili yiyecekler tüketmemizde. Sahurda da yemekten sonra hemen yatmamak lazım. Bu da sıkıntı oluşturabilir. Tabii tek sıkıntı kalple alakalı değil. Mide rahatsızlıklarını, reflüyü de tetikleyebilir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*