dukan tavuk tabağıDiyet yapıyorsanız diyetinizin en vazgeçilmez ikilisi işte budur. Sevgili dostlarım, yapılan pek çok bilimsel araştırmanın ortak noktası; yoğurt ve sütün kesinlikle zayıflattığı. Her diyette, diyette olun ya da olmayın her gün en az 1 öğünde tüketmeniz gereken bu iki önemli protein yağ yakma hızınızı artıracak. Hem daha çabuk yağ yakacaksınız hem de sağlıklı zayıflayacaksınız.


En kaliteli proteinler; sığır eti, beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleridir. Bu proteinler tüketilirken yağ alımına da dikkat edilir. Kesinlikle doğal yağlar kullanılır. Yemeklere yağ katılmaz ya da kavurma işlemi yapmadan direkt olarak çok az miktarda yağ eklenir. Kavurma işlemi, kullandığımız yağ ne kadar doğal olursa olsun o yağın dönüşmesine yani en bilindik tabir ile trans yağ olmasına neden olur. Bu nedenle yemekler kavrulmadan yapılmalıdır.

Tükettiğimiz süt, yoğurt ve peynirler de kesinlikle mümkün olduğu kadar az yağlı ya da tercih ettiğimiz şekilde yani tamamen yağsız olmalıdır. Böylece kalori alımı da en aza indirilmiş olur.

Süt ve süt ürünleri zayıflatır demiştik ancak her şeyde bir sınır olması gerektiği gibi bu ürünlerin tüketilmesinde de belirli bir ölçü bulunmaktadır. Her gün 1 bardak süt, 4-5 yemek kaşığı yoğurt, 2 bardak ayran ve 2 kibrit kutusu yağsız peynir yenebilir. Hepsi aynı gün bu ölçülerde tüketilmemeli, miktarlar iyi ayarlanmalıdır. 1 lt aşılmayacak şekilde ayarlamak gerekir.

Günlük tüketeceğimiz toplam süt miktarı 1 litredir.

Yağsız peynir bulmak son derece zor. Piyasada genellikle az yağlı ve yarım yağlı peynir var. Bu yönden zorlandığımız için en güzeli, yağsız peyniri kendi evimizde yapmamızdır. İmkanınız ve el beceriniz varsa en sağlıklısı da budur. Kendi peynirinizi evinizde yapabilirsiniz. Böylece yağsız peynir zevkini de yaşarsınız.

Protein diyetli günümüzün popüler beslenme şeklidir. Pek çok insan protein diyetleri sayesinde kolayca zayıflamış ve kilosunu da böylece korumuştur. Biz de protein diyeti konusunda çalışmalar yapmaktayız. Tavsiye ettiğimiz birincil diyet dukan diyetidir.

Dukan diyeti hakkında bloğumuzda pek çok detaylı konu bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*