dukan tavuk nasıl yenirProtein diyeti, karbonhidrat alımını sınırlıyor. Yumurta, tavuğun göğüs eti, yağsız tarafından kırmızı etler, yağsız süt, içinde hiç yağ olmayan peynirler ve kesinlikle yağsız pişmiş sınırlı sebze yemeklerinden oluşuyor. Bu yiyecekler dışında baklagiller, beyaz un ve her çeşit hazır yiyecek ve içecek yasaklanıyor. İşte kısaca protein diyeti böyle yapılıyor.


Şu an herkesin bildiği, mutlaka en az bir kere duyduğu en popüler protein bazlı zayıflama diyeti; Dukan Diyetidir. Dukan Diyeti, zayıflamaya çok etkili ve yapılması da kolay bir diyet. Dukan Diyetinde bolca tavuk eti, yumurta akı ve yoğurt yemenin tadına varacaksınız. Evet, zayıflatacak. Fakat verdiğiniz kiloları korumanız cidden çok zor olacak. Verilen kilolar diyet bırakıldığından hemen geri alınıyor. O nedenle protein diyeti uzun yıllar yapılması gereken uzun soluklu bir diyet maratonu.

Protein diyeti zayıflatır mı?
“Günümüzde en fazla popüler olan diyetlerin başında yüksek protein içeren diyetler geliyor. Bu diyet sisteminde protein yüksek oranda tüketilirken, karbonhidrat içeren gıdalar daha az tüketiliyor. Kilo vermeyi sağlıyor ama uzun dönemdeki sonuçlarına bakılınca insan sağlığına çok yararlı olduğunun kanıtlanamadığı biliniyor.

Proteinlerin sindirimiyle açığa çıkan maddeler nedeniyle böbreklerin yükü artıyor. Uzun dönemde ise böbrekler ve karaciğer yorulabiliyor. Normal koşullarda bir günde aldığımız enerjinin yüzde 50-55’inin karbonhidrattan, yüzde 15-20’sinin proteinden, yüzde 25-30’nun da yağlardan gelmesini istiyoruz.

Karbonhidratı az alırsak yağdan alacağımız enerji artar. Hayvansal proteinlerin aynı zamanda yağ da içerdiklerini unutmamalıyız. Eğer sadece protein ağırlıklı beslenilirse kalp ve damar hastalıklarının riski artabilir. Sürekli et yiyerek yaşamak da mümkün değildir, bu nedenle sağlıklı ve uygulanabilir bir diyet türü olarak değerlendirmek söz konusu olamaz.

Düşük kalorili diyet yaparsanız, bazal metabolizma hızı düşer, normal beslenmeye başlayınca vücut daha çok yağlanmaya başlar. Kısacası popüler diyetlerin kısa dönem etkileri var ama uzun dönem etkileri olumsuz bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Karbonhidrattan kısıtlı diyetler zararlı mıdır? 
Ekmeği beslenmemizden çıkarmak son derece sakıncalıdır, bunun yerine miktarı ve türü iyi ayarlanmalıdır. Çünkü yağlar karbonhidratların ateşinde yanıyor. Vücudunuz yeteri kadar enerji alamazsa yediğini saklar ve kilo vermek zorlaşır.

Örneğin ortalama 70 kg ağırlığında, 170 cm boyundaki sağlıklı bir erkek günde ortalama 6-7 dilim ekmek yemelidir. Bir tencere yemeğe 2 yemek kaşığı sıvı yağ konulmalıdır, vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Yemeğe et koyuyorsanız ayrıca yağ eklemenize gerek yoktur. Çünkü etin içinde sizin göremediğiniz yağlar vardır.

Aynı şekilde zeytin, fındık, ceviz, badem de yağ yerine geçtiğinden avuç avuç yememek gerekir. Diyet bir matematiktir, bu nedenle neyin yerine neyi koyacağınızı iyi bilmeniz önemlidir.

Ayrıca diyet demek her şeyin yasak olması anlamına gelmez. Sağlıklı beslenmede ise katı yasaklar yoktur, onun yerine ölçüler vardır. Aşırıya kaçmamak, tüm gıdalardan yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmek gerekir.

Örneğin, çikolatasız duramayanlara çikolata veriyoruz ama bunun miktarı ve diyetinde ne ile değiştirdiğimiz önemli. 20 gramlık bir çikolata bizim için 2 porsiyon meyve ve 1 tatlı kaşığı yağa karşılık gelir.

Dışarıda yemek yerken ızgara et yiyecekseniz yanında gelen pilavı, makarnayı, patatesi reddedip onun yerine tam tahıllı ekmek tercih etmek, öğününüzün yağ miktarını dengelemeye yardımcı olacaktır.
 Soslu salatalardan uzak durarak fazla kalori almanın önüne geçebilirsiniz. Izgara et veya tavuklu salatanın yanında bir su bardağı ayran içebilirsiniz.

Izgara ete güvenemezseniz peynir ekmek yiyebilirsiniz. Özellikle akşamları kırmızı et yemek yerine, levrek ve çupra gibi yağ oranı düşük balıkları tercih edebilirsiniz. 

Günler kısaldıkça güneş ışığıyla daha az maruz kalıyoruz, bu da metabolizma hızımızı yavaşlatıyor. Bu nedenle güneş battıktan sonra ağır yemek yememek gerekiyor. Akşamları daha çok meyve ve sebze yemek sindirimi de kolaylaştırır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*