Protein diyeti sık sık karşımıza çıkıyor. Kilo sorunu olan herkes artık dukan diyeti hakkında az da olsa bilgi sahibi. Üstelik oldukça tartışılan bir diyet çeşidi. Protein dukan diyeti zayıflatır mı, yoksa sağlığımızı mı bozar? Bunu ben de merak ediyordum önceden. Şimdiyse tecrübe sahibi biri olarak yazıyorum bu yazımı. Evet ben de protein dukan diyeti yapanlardanım artık.


Size dukan diyeti yapmış biri olarak yazıyorum. Protein açısından zengin bir beslenme planım oldu. Uzun bir süre dukan diyeti yaptım. Hatta bu diyet protein bakımından zengin değil tam bir protein tabanlı diyetti. İçim dışım protein oldu. Yumurta, tavuk eti, balık ve kırmızı et açısından cüzdanım boşalırken karnım giç aç kalmadı diyebilirim.

Gerçekten de pahalı bir diyet. Yumurta, et, light ürünler falan derken liste oldukça kabarık. He bir de dukan diyetinde yulaf kepeği denen bir ürün mecburi. Yulaf kepeği ve tatlandırıcı masrafını da hiç azımsamayın. Her ay en az 50 tl sadece bu ikisi için ayırın.

Gelelim esas konumuza: protein diyetiyle nasıl zayıflanır?

Şöyle ki; protein dukan diyetinde her gün 2 tatlı kaşığı zeytinyağı kullanma hakkınız var. Bunun dışında yediğiniz proteinlerin hiçbiri yağlı olmayacak. Tamamen light ürünler. Yumurta sarısı bile kısıtlı. Sakın yumurta sarısı sınırsız deyip abanmayın. Beyazında sınır yok ama her gün en çok 2 yumurta sarısı hakkınız var.

Etler yağsız, tavuk göğüs eti ve yağsız, balıkta sınır yok. Sebzeler proteinden az olmalı. Tabağın en büyük alanını protein kaplamalı. Sebzeler de nişastasız ve şekersiz yeşil yapraklılardan oluşmalı. Patates, bezelye falan yasak yani.

Şimdilik bunlar size yeter başlangıç İçin. Bir de her gün en az 1,5 lt su için. Kafiyeli bir kapanış oldu (:

Bilge.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*