dukan et diyetiProtein diyetleri gerçekten de en çok tartışılan diyet türüdür. Pek çok değişik şekilde uygulanan protein diyetleri, kimi zaman atkins diyeti şeklinde uygulanır, kimi zaman sadece saf protein yemeye dayalıdır, son zamanlarda da dukan diyeti adını almıştır. Dukan diyeti en popüler protein diyetidir. Dr. Dukan bu diyeti Fransa’da popüler etmiş ve tüm dünyaya yaymıştır.


Protein diyeti ile zayıflama mümkün mü, protein zayıflatır mı?

Protein diyeti yapmak evet kesinlikle zayıflatır ancak sağlıklı olup olmadıkları her zaman tartışılmıştır. Sağlık mı yoksa zayıflık mı? Sizin tercihiniz ne yönde? Protein diyetinin zararlarına göz atalım. Ve protein diyeti yapmak sağlıklı mı, sağlıksız mı önce bunun ayırdına varalım.

İşte birkaç zararlı tarafı:

Yüksek protein diyeti karaciğer ya da böbrek problemlerine yol açabilir, çünkü vücudunuz protein metabolizmasının bütün atık ürünlerinin ortadan kaldırılmasında sıkıntı yaşayabilir.

Karbonhidratı sınırlayan bazı yüksek protein diyetleri, besinsel eksiklik ya da yetersiz lif alımına neden olur, ki bu da kabızlık ve divertikül iltihabı (dışarıya doğru kesecik halinde çıkmış bağırsak duvarının enfeksiyon alması) gibi sağlık problemlerine yol açabilir ve çeşitli kanser tipleri riskini artırır.

Yüksek protein diyetleri kırmızı et ve tam yağlı süt ürünleri gibi yiyecekleri yemeye teşvik ediyor. Bazı uzmanlar bu gıdalar açısından zengin olan bir diyetin kalp hastalığı riskini artırabileceğine inanıyor.

Yüksek protein diyeti uygulamak isterseniz, kısa dönem süren bir diyeti seçin. Tüketeceğiniz proteini akıllıca seçmek de önemlidir. Balık, derisiz tavuk, yağsız sığır eti ve az yağlı süt ürünlerini tercih edin. Tam tahıllılar, yoğun besleyici özelliği olan sebzeler ve meyveler gibi lif oranı yüksek olan karbonhidratları yiyin. Böbrek, karaciğer ya da diyabet rahatsızlığınız varsa ve kronik bir hastalıktan dolayı ilaç kullanıyorsanız, hamileyseniz ya da emziriyorsanız, yüksek protein diyetine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Mayoclinic.com’dan derlenmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*