pirinç şişmanlatır mıPirinç yemek şişmanlatır mı? Diyet yaparken pirinç yenir mi, pirinç pilavı kilo aldırır mı, pirinç nasıl yenmelidir? Pirin mi yemeliyiz bulgur mu? Zayıflamak isteyenler dikkat!


Pilav şişmanlatır mı?

Hiç pirinç yemeyin demiyoruz. İlla pirinç pilavı yiyecekseniz kepekli pirinç yemeye çalışın. Ve porsiyonunuzu da küçük tutun. Örneğin o öğünde hiç ekmek yemeyin. Pilavdan da mümkünse 3-4 kaşıktan fazla almayın.

Amerika’da yapılan bir bilimsel çalışmada; haftada beş veya daha fazla beyaz pirinç tüketen bireylerde Tip 2 diyabet gelişme riskinin arttığı görüldü. Haftada tükettikleri pirincin en az üç porsiyonunu beyaz rafine edilmiş pirinç yerine kepekli pirinç olarak tercih edenlerdeyse diyabet riskinin yüzde 16 oranında azaldığı ortaya çıktı.

Kepekli pirinç veya bulgur, beyaz pirince oranla daha fazla lif içerir, tok tutar ve kan şekerini dengeler. Pirinç pilavı yerine sebzeli bulgur pilavı, kısır ve etsiz çiğ köfte tüketebilirsiniz. Böylece varsa kabızlık sorununuzu da ortadan kaldırmış olursunuz.

Bulgur, pirince oranla daha uzun süre tok tutar ve çok daha sağlıklıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*