karpuz peynir diyetiİşte yaz mevsiminin ortasında olduğumuz şu günlerde tam da karpuz mevsimindeyiz. Karpuz yiyerek zayıflamak isteyenler için en uygun mevsim. Peynir karpuz diyeti yapmaya başlayanlar var bile. Ama asıl soru şu olmalı;karpuz yemek zayıflatır mı, karpuz peynir diyeti yapmak mantıklı mı, bakalım karpuz ve beyaz peynir hakkında doğru sandığımız yanlış bilgiler neler..İşte karpuz dosyamız açıldı.


Karpuz içeriğindeki neredeyse yüzde 90 olan su miktarı sayesinde inanılmaz bir sıvı kaynağıdır. Ayrıca posası da kabızlık sorunu için çaredir. Yalnız şekerli bir meyve olduğu ve ekmek ile tüketilmemesi gerektiği bilinmelidir. Karpuzun yanında çok yağlı peynir ve ekmek yenirse karpuz zayıflatma özelliğini kaybeder ve aksine kilo aldıran bir silaha dönüşür. Zayıflayayım derken kilo almayın!

Karpuz zayıflatır mı?

Yüksek su içeriği nedeniyle düşük kalorili sayılabilecek meyvelerden biridir. 150 gram karpuz yaklaşık 45 kaloridir. Ancak yanında tükettiğiniz ek besinlerle bu kalori miktarını artırabilirsiniz..

Özellikle şeker hastalarının karpuz tüketim miktarına ve sıklığına çok özen göstermeleri gerekiyor. Kan şekeri hızlı yükselen ve kan şekeri düzeyleri oturmamış şeker hastalarının bir süre tüketmemesi daha uygun.

Karpuz peynir diyeti nasıl yapılır?

Proteinli yiyecekler daha uzun sürede sindirildiklerinden ötürü yanlarında tüketilen karbonhidratın da kan şekerini yükseltme hızını dengelemeye yardımcı olurlar. Kültürümüzde var olan karpuz-peynir ikilisi bu nedenle doğru bir seçimdir. Karpuzun yanında tüketilen peynir, kan şekerinin daha yavaş yükselip daha yavaş düşmesine yardımcı olur.

Gün boyunca sadece karpuz-peynir tüketmek: Tek besin diyeti ile vereceğiniz kiloyu geri almaya mahkûmsunuz. Ayrıca gün içerisinde sadece karpuz peynir tükettiğinizde birçok vitamin ve minerali vücudunuza yeteri kadar alamamış oluyorsunuz. Bu da hem kısa hem de uzun dönemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Gün içerisinde peynir dışı hiç protein almamak: Kalsiyum kadar önemli bir mineral de demirdir. Peynir ve diğer süt ürünlerinde demir minerali yok denecek kadar azdır. Bu nedenle beslenme düzeninizde günlük olarak et, tavuk veya balık yer almalıdır.

Karpuzun yanına ekmek tüketmek: Ekmekte karpuz gibi temel karbonhidrat kaynaklarından biridir. Bu nedenle aynı öğünde yüklü miktarda karpuz ve ekmeği yan yana tüketmek hem yüksek kalori hem de yüksek karbonhidrat almanıza neden olacaktır. Bu durumda kilo vermek isterken almanıza neden olabilir.

KARPUZ-PEYNİR DİYETİ İÇİN ÖRNEK MENÜ

(Hiçbir sağlık sorunu olmayan, 25-35 yaş arası, fiziksel aktivite düzeyi düşük kadınlar için örnek menüdür. Beslenme programı parmak izi gibidir, sadece kişiye özel düzenlenmelidir.)

Kahvaltı: 1 su bardağı süt

8 yemek kaşığı dolusu müsli

Ara-1: 1 adet şeftali veya 4 kayısı veya 1 incir

Öğle: 1 boydan dilim (200 g) karpuz

1 dilim beyaz peynir

1 dilim tam buğday ekmeği

Ara-2: 1 kutu süt veya 1 kutu meyveli yoğurt veya 1 kutu ayran

15 adet fındık veya 12 adet badem veya 3 adet tam ceviz

VEYA Yoğurtlu semizotu salatası + 3 adet tam ceviz

Akşam: 2 köfte kadar et veya tavuk veya balık (100 gram, ızgara)

4 yemek kaşığı dolusu zeytinyağlı sebze yemeği veya piyaz

1 dilim tam buğday ekmeği

Bol salata

Ara-3: 1 boydan dilim karpuz (200 gram)

1 dilim beyaz peynir

• Yatmadan 2 saat önce yemeyi kesiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*