Patlıcan Zayıflatır Mı?

patlican zayiflatirDr.Pierre Dukan‘a sormuşlar en sevdiğiniz sebze hangisi diye, patlıcan demiş. Şaka değil, gerçek! Dukan Diyeti yaratıcısı Fransız diyetisyen Dr.Pierre Dukan patlıcan zayıflatır diyor ve ekliyor, yanımdan ayırmayacaklarım listesinde tek sebze patlıcan. Dukan Diyeti yapın ya da yapmayın ama mutlaka patlıcan tüketin. Böylece patlıcanın zayıflamaya olan etkilerinden siz de faydalanın. Peki, patlıcan nasıl zayıflatır?

A vitamini, fosfor ve kendine has bazı esanslara sahip olan çok değerli bir sebzedir patlıcan. Hem sağlıklıdır hem de faydalıdır. İdrar söktürür. Pankreas ve karaciğer için faydalıdır. Bol liflidir. Kabızlığı yok eder. Tok tutar. Çeşitli yemekler yapmak için olanak sunar. Hem gözü hem mideyi doyurur. Diyetlerde olmazsa olmazdır. Patlıcan olmadan diyet düşünülemez. Peki Fransız doktor Dukan neden özellikle patlıcan zayıflatır diyor?

patlican diyeti

İşte patlıcanın çok özel bir zayıflama sırrı

Patlıcan pektin içerir. İyi de bu ne anlama geliyor? Açıklayalım. Pektin, hacminin 30 katına kadar su tutar ve pektin açısından zengin sebzeler midede yer kaplayarak iştah kesme özelliğine sahiptir. Pektin sindirim sistemine ulaştığında, jöle çok benzer olan bir jel oluşturur. Bu jel bağırsak içinde şekerler, yağlar ve proteinler hatta etrafında her şeyi mıknatıs gibi (yani kalorileri) toplar. Pektin, kalorileri dışkı yoluyla dışarı atmamızı sağlar.

Pektin içeren, içinde pektin olan sebzeler ve meyveler hangileridir?

Pektin: elma, kayısı, greyfurt, kayısı, narenciyeler, erik, kabak ve mandalinde bol miktarda pektin vardır.

Patlıcan yemekten vazgeçmeyin

  • Patlıcanın dokusu yağ çekmeye çok müsaittir ve bu özelliği dikkate alınmadan pişirildiğinde, çevresindeki bütün yağlı maddeleri bünyesine alır. Bu yüzden dışarıda patlıcan tüketmekten kaçının.
  • Düşük kalorilidir, 100 gramında 22 kalori, 4.5 gram şeker ve 91.2 gram su bulunur.
  • Patlıcan, kabak ve balkabağı en fazla pektin içeren sebzelerdir.
  • Pektin, hacminin 30 katına kadar su tutabilir ve pektin açısından zengin sebzeler midede yer kaplayarak iştah kesme özelliğine sahiptir.
  • Patlıcan, birlikte piştiği yiyeceklerin (etler, balıklar…) tadını ve aromasını alır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*