Oruç Tutarak Zayıflamak Hayal

Ramazanda zayıflarım diye düşünüyorsanız tavsiyem bir kez daha düşünün. Çünkü uzmanlar ramazan ayında kilo aldığımızı ifade ediyor. Ramazanda oruç tutmak zayıflatmıyor. Aksine insan metabolizması yavaşladığı ve tembelleştiği için ramazanda kilo alıyoruz. Ramazan ayında az yemek, doğru beslenmek ve sahura kalkmak çok önemli. Bu noktalara aman dikkat.

Oruçta zayıflamak zor. Ekmek, çok yağlı yemekler ve hamur işleri yasak. Tatlı, ballı ve sütlü tatlılar da yasak. Çünkü bütün bu yiyecekler tamamen şişmanlatmaya yönelik.

Araştırmalar, oruç tutan kişilerin, aslında Ramazan öncesi dönemden daha az kalori tüketseler de fiziksel aktivitenin de düşmesi, metabolizmanın yavaşlaması nedeniyle kilo kaybetmediklerini hatta almaya meyilli olduklarını gösteriyor. Üstelik Ramazan’da tatlı ve kolesterol açısından zengin gıdaların tüketimine olan eğilimin de arttığını vurgulayan Diyetisyen Cemal Aytaç Ak, oruç tutarken şişmanlamak istemeyen ve sağlığını korumak isteyenlerin beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Cemal Aytaç Ak, şu noktalara dikkat çekti:

• Sahurda çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçının.
• Yumurta, süt, yoğurt, peynir, kurubaklagiller, zeytin, peynir, esmer ekmek, çiğ sebzeler, süt veya yoğurt, meyve veya taze sıkılmış meyve suları, reçel, komposto, kurubaklagil çorbaları, etli veya etsiz sebze yemeği tercih edin.
• Sıvı alımına özen gösterin. Bol bol su, komposto, hafif tuzlu ayran, meyve suları, açık çay gibi içecekler tüketin.
• Besinlerin midede uzun süre kalarak, daha çok tok tutabilmesi için posalı yiyeceklerle beslenin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*