Ödem nedir, ödem nasıl önlenir, ödem söktürücüler nelerdir

maydanoz suyu zayıflatır mıÖdem bizi olduğumuzdan daha kilolu gösterir. Vücudumuzda ödem oluştuğunda yüzümüz, ayaklarımız, ayak bileklerimiz ve ellerimiz şişer. Bazen yüzük takamadığınız olmuştur. Eller şiştiği için yüzük artık parmağınıza olmayabilir. İşte bu ödemdir ve eğer vücudunuzda ödem birikmişse onu söktürmek gerekir. Ödem söktürücü bitkilerden faydalanmak ve ödemin nedenlerini ortadan kaldırmak gerekir.

Maydanoz, mısır püskülü, kiraz sapı ve funda yaprağı bilinen en güçlü ödem söktürücü bitkilerdir. Bu ödem söktürücü bitkileri demleyerek suyunu içmek ve maydanozu her yemekte, salatada çiğ olarak tüketmek ödem söktürmek açısından son derece elzemdir.

Ödemin kaynağı hastalık değilse başka hangi nedenlerden oluşabilir?

  • Fazla kilolu olmak
  • Stres
  • Aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek
  • Az su tüketimi
  • Yorgunluk, uzun süre ayakta durmak
  • Fazla karbonhidratlı beslenmek
  • Aşırı sıcaklık
  • Adet öncesi (pre-menstural) dönem
  • Hamilelik sırasında oluşan ödem

Ödem oluşmasını engellemek ya da azaltmak için nasıl beslenilmeli?

1. İdeal kiloya inmek:
Öncelikle fazla kilomuz varsa; bir diyet uzmanıyla birlikte, düzenli beslenme ve uygun aktivite programıyla ideal kilomuza inmeliyiz.

2. Düzenli su tüketimi:
Kişiye göre değişmekle beraber günde 8-12 bardak olmak üzere yaz aylarında ve spor yapan kişilerde daha da artırılmalı. Su içme alışkanlığımız yoksa gün içinde mutlaka bunu hatırlatıcı önlemler almalıyız. Masanızda her zaman su bulundurmak, belli bir ölçü (1.5 litrelik pet şişe gibi) edinip her sabah bunu su ile doldurmak, yatana kadar aralıklı tüketmek, zorla birkaç bardağı birden içmek yerine yavaş yavaş su içmeye alışmak gibi önlemler alabiliriz.

Özellikle egzersiz ve seyahat sırasında mutlaka yanımızda su bulundurmalıyız.

3. Tuzu azaltmak:
Herhangi bir sağlık sorunu yoksa tamamen tuzsuz yemek zorunluluğu yok. Yemekleri az tuzlu tüketmek yeterli olacaktır. Örneğin az tuzlu pişirilmiş sağlıklı bir yemeğe sofrada ayrıca tuz katılmamalı. Fakat bazı yiyeceklerin kendi yapısından kaynaklanan görülmeyen tuza dikkat etmek gerekir. Bu yiyecekleri şöyle sıralayabiliriz:

Çok tuzlu peynir ve zeytin çeşitleri tüketmeyin. Orta yağlı peynir alıp, peynir ve zeytini akşamdan suya koyarak tuzunun azalmasını sağlayabilirsiniz.

Turşu, konserve, aşırı soda tüketimi, hazır ayran, hazır çorbalar, çeşniler ve et-tavuk suyu tabletleri gibi sodyum içeriği yüksek olan gıdaların tüketimine dikkat edilmeli.

4. Karbonhidrattan uzak durma:
Karbonhidrat içeren yiyecekler aşırı tüketilmemeli; pirinç, beyaz ekmek, makarna, hamur işleri, şerbetli-hamurlu tatlılar, çikolata ve fazla şeker gibi… Kompleks karbonhidrat içeren kepekli, tam tahıllı, çavdarlı gibi unlardan yapılan ekmek, kepekli pirinç veya makarna, kepekli unlardan yapılmış az yağlı kekler, sütü tatlılar gibi daha sağlıklı alternatiflerle değiştirilmeli.

5. Posalı beslenme:
Posa içeriği yüksek gıdalar tercih edilmeli. Posalı gıdalar, bağırsak çalışmasını da artırdığından ödemin atılmasında fayda sağlar; kepekli tahıllar, kabuklu sebze ve meyveler, salata gibi…

6. Alkol ve asitten uzak durma:
Alkol, asitli içecekler, kahve, aşırı ve demli çay, kafein içeriği yüksek içecekleri tüketiminden kaçınmak gerekir. Bunların yerine su, bitki ve meyve çayları, taze meyve suları, tuzsuz ayran, az yağlı süt gibi içecekler tercih edilmeli.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*