kırmızı biber zayıflatır mıYendiği taktirde yağ yakan, zayıflatan, yağların parçalanmasını sağlayan yiyecekler vardır. Bazı besin grupları ve yiyecekler mucizevi bir şekilde yağların yakılmasını destekler. Bu sayede yağ hücreleri daha kolay ve hızlı parçalanır. Zamanla düzenli ve dengeli beslenen kişiler kilo verir. Zayıflamak isteyenlerin mutfağında olmazsa olmaz yiyecekler..


Kilo vermek isteyenler, metabolizmayı hızlandıran besinlerden faydalanmalı. Metabolizma hızlanırsa kişi çok daha kolay zayıflayacaktır. Bunun için de yağ yakan besinleri kullanmak gerekir.

İşte birkaç örnek:

Somon balığı, ceviz, fındık, semizotu, keten tohumu gibi omega 3 kaynağı besinler yağ depolanmasında etkili olan leptin seviyesini düşürür. Ayrıca kuruyemişlerdeki arginin kas gelişiminde ve yağ miktarının düşürülmesinde yardımcı, kasın vitamin ve mineral ile beslenip gelişimine katkı sağlar. Her gün tüketilen 10-15 adet fındık, badem, ceviz, haftada en az 2 kez tüketilen balık, ayrıca salata, çorba veya yoğurdunuza katabileceğiniz 1-2 tatlı kaşığı kadar keten tohumu yağ kaybınıza destek olacaktır.

Yeşil çay içerisindeki kateşin adlı antioksidan madde sayesinde, metabolizmayı hızlandırmakta ve yağ kaybına katkıda bulunur. Günde 1-2 fincan yeşil çayı limon dilimleri eşliğinde içmeye çalışın.Çam fıstığı içinde bulunan özel bir tür tekli doymamış yağ asidi olan pinoleik asit sayesinde tokluk hormonu ghrelin seviyesi artar, yağ yakımına destek sağlanır, açlık hissi yatışır. Kahvaltıda müslinizin içine hafif tepeleme bir yemek kaşığı çam fıstığı katın.

Acı kırmızı biber içeriğindeki kapsaisin ile metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler.

Zencefil ve sarımsak metabolizmayı hızlandırır, sindirime yardımcıdır. Sarımsaktaki allisin yağ kaybında etkilidir.Baklagiller (kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek gibi) ve tam tahıllar yüksek protein ve lif içeriği ile yağ yakımını destekler.Düşük yağlı süt ve ürünleri, yağ kaybında etkili olan kalsiyumdan ve CLA (konjuge linoleik asit) yönünden zengindir.

Yetersiz kalsiyum alanlarda yağ depolanmasında etkili olan kalsiterol hormon düzeyi yüksektir. Ayrıca içerdikleri D vitamini ile de kilo korumada etkindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*