ZAYIFLAMASevgili hanımlar en büyük sorunumuz ne yiyeceğimizi bilmemektir aslında ve genellikle yemek yeme konusunda büyük hatalar yaparak zayıflayacağım derken daha da fazla şişmanlar, kilo alırız. Ben neden zayıflayamıyorum diyerek hayıflanırız ama aslında zayıflayamamamızın sebebi yediklerimizde saklıdır. Ne yiyorsak oyuz. Denklem budur aslında. Vücudumuz yediklerimizin aynası niteliğinde bunu biliyor musunuz?


Hacettepe Tıp fakültesi ve besin mühendisliği tarafından ortak yapılan araştırmalarda Türkiye de 100 kadın üzerinde deney yapıldı. Bu deneyler sonucu bir çok meyve ,sebze bir çok yemek yedirildi ve bunu sonucunda kilo aldırman 15 gıda maddesi bulundu bunlar şunlardır

-Yeşil Çay
-Salata
-Armut
-Fasulye
-Yağsız et
-Çorba
-Greyfur
-Zeytin yağı
-Tarçın
-Soya peyniri
-Sirke
-Yüksek lifli mısır gevreği
-Acı kırmızı biber
-Soya peyniri

Kilo vermek için diyete başlayanların en büyük sorunlarından biri, vücut için gerekli olan kalori miktarı ve bu kaloriye ulaşmak için hangi gıdanın ne kadar alınması gerektiğidir.

İlk etapta size vücudunuz için geçerli olan kalori miktarını belirteyim isterseniz. Birçok uzman bir ergin kişinin günlük ortalama 2000-2500 olarak belirlese de daha özele inebilmemiz mümkün.

Buna göre kişini her 10 kilosu için günlük 200 kalori alması gereklidir. Bundan yola çıkarak her yarım kilo için 10 kalori dememiz mümkündür. Bu hesaplamaya göre 60-65 kilo olan bir bayanın günlük kalori ihtiyacı ortalama olarak 2000 kalori civarında olacaktır.

Şimdi gelelim kilo vermek için alınması gereken kalori miktarına. Yukarıda 65 kilogram ağırlığına bir bayandan bahsetmiştik. Şimdi bu bayanın haftada 1 kilo verebilmesi için günlük 500 veya daha az kalori tüketmesi gerekmektedir. Yani günde 500 kalori alarak haftada 1 kilo vermesi mümkün olacaktır. Tabi ki bu arada aktif olarak eski işlerini yapması gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*