beyaz-cay-glrZayıflama çayı dendiğinde son yollarda popüler olan bir çayın tarifi gelir aklıma hep. Sık sık demler ve içerim bu zayıflama çayını. Form ve kilo verme konusunda zayıflama çaylarının ne kadar etkili olduğunu bilmeyenimiz yoktur artık diye düşünüyorum. Bu 5i bir yerde çayı da zayıflama konusunda oldukça faydalı.

Bakalım beşi biryerde çayı nasıl yapılıyor ve nelere nasıl fayda sağlıyor ?


Beşi bir yerde diyet için çay tarifi aşağıda yer almaktadır. En doğal ve hızlı zayıflama yolunu kullanmak isteyenlere duyurulur.

Mate yaprağı: Çok eskiden beri kullanılır. Önceleri, yerliler, yeşil yaprakları çiğnemekle yetinirlerdi. Şimdi bir fincan kaynar suya 1-2 kahve kaşığı toz mate konarak çay gibi içilir. Güney amerikada çok kullanılan bir içecektir.

Mate yaprağı piyasada genellikle gıda maddesi olarak bulunmakta olup, kavrulmuş veya kavrulmamış mate çayı vardır. Kavrulmuş mate çayının tadı normal fermente siyah çayınki gibiyken, kavrulmamış çay yeşil, non-fermente çaya tekabül eder.

Funda yaprağı: Zayıflamak için son dönemlerde çok gözde olan bir bitki. Yağları eritmek suretiyle zayıflamaya yardımcı oluyor.

Yeşil çay: Yeşil çay vücuttaki toksinleri atma ve zayıflamak için kullanılan bir bitki.

Biberiye : Genellikle deniz kenarında yetişen ve yapraklarını dökmeyen bu bitki pek çok alanda kullanılır.

Kekik: Pek çok sağlık sorununa iyi gelen kekik hızlı zayıflama çayı için de kullanılan bir bitki.

Evet gelelim çayımızın tarifine. Beş adet bitkiyi kaynamış suya koyup kaynatın ve bir süre demlenmeye bırakın. günde 3-4 fincan içilmesi öneriliyor. Daha fazla içilmemesi özellikle vurgulanıyor.

Çayın hazırlanışı: 4 fincan kaynamış suyun içine 2 tatlı kaşığı yeşil çay, 1 tatlı kaşığı funda yaprağı, bir tatlı kaşığı biberiye, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 tatlı kaşığı mate yaprağı konulup kaynatmadan demlenmeye bırakıyorsunuz.

Demlendikten sonra ister sıcak olarak ister soğuk olarak, isteğe göre içine biraz limon sıkarak tatlandırıp içebilirsiniz. Aç veya tok olarak bu çayı tüketebilirsiniz. Bu çayı kullanırken yediklerinize de dikkat ederseniz oldukça yarar görürsünüz.

Önemli not: Bu çayı emziren annelerin kullanması tavsiye edilmiyor. Çünkü içinde bulunan bitkiler anne süttünden bebeğe geçtiğinde bebeğinize zarar verebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*