Dukan diyeti ile sık sık karşılaştırılan Karatay diyeti son 2 senedir gündemde. Ben de öncelikle Dukan diyeti ile kıyaslamak istedim. Dukan diyetine yönelik bir eğiliminiz varsa ve bünyeniz ve bütçeniz de dukan diyeti yapacak kadar kuvvetli ise rahatlıkla dukan diyeti yapabilirsiniz. Neden bünye ve bütçe dediğime gelecek olursak;


çünkü dukan diyeti gereken diyet malzemeleri açısından oldukça pahalıya mal olan bir diyettir. Sürekli protein almak zorunda kalacaksınız. Tavuk, et, yumurta ve benzer pek çok light ürüne tonla para saymak zorundasınız. Bünyeyi de yoran bir diyet. Strese sokuyor, boğuyor, zaman zaman çok yoruyor.

Gelelim Karatay diyetine

Karatay diyeti kitabını okudum bitirdim. Aslında kitabı tek kelime ile özetleyebilirim. Allah şekeri de şekeri icat edenin de belasını versin! Neymiş şu şeker ya. Ne çıkıyorsa hep şekerin başının altından çıkıyor. Yaşlandırıyor, şişmanlatıyor, binbir türlü hastalığa kapı açıyor. Rafine şekeri, şeker içeren her tür yiyecek ve içeceği asla evimize sokmuyoruz. Olduğu yere adım dahi atmıyoruz!

Şeker, beyaz un ve her tür trans yağ yasak.

Karatay diyetinin özeti bu aslında. Canan hoca ineklerin, koyunların falan doğada ot yediğini ve o bılım bılım yağları tahıllar sayesinde depoladığını ifade ediyor. O halde un ve undan yapılan her şey bize yağ olarak depolanıyor-muş.

Bol bol et yiyin, tavuk yiyin, yumurta yiyin, köy tereyağı ve zeytinyağdan şaşmayın diyor. Mantıklı ve lezzetli değil mi?

Kitabı okumadan karar veremezsiniz. Bence siz de Canan hocanın kitabını okuyun. Bu karatay diyeti benim aklıma yattı. Çok mantıklı ve uygulanabilirliği de oldukça yüksek. Diyet değil yaşam biçimi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*