Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi BelirtileriKalp krizi geçirmenin belli başlı bazı tecrübe edilmiş işaretleri vardır. Kalp krizi belirtilerine dikkat ederseniz ve bu belirtileri kendinizde hissederseniz yapmanız gereken şey en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Kalp krizi bazı belirtilerle önceden kendini belli eder. Böylece önceden tedbir alabilirsiniz. Hissettiğiniz mide bulantısı, sol tarafta ağrı, huzursuzluk ve nefes darlığı kalp krizi belirtisi olabilir.

Göğüs ağrısı kadın ve erkeklerde en yaygın kalp krizi geçirme belirtisi olsa da çoğu kadın ilk başta kalp kriziyle bağdaştırılmayan ve belirgin olmayan belirtiler yaşar.

Peki, en şaşırtıcı kalp krizi semptomlarından biri olan bu inatçı mide bulantısı neden bir kalp krizi belirtisi?

Bunun nedeni, ağrı komşu bir bölgeden veya mevcut hastalık ya da yaralanmanın asıl yerinden uzakta bir bölgeden algılandığı zaman oluşan ‘yansıyan ağrı’ durumudur.

Kalbimizde ağrı hisseden sinir uçları yoktur bu yüzden omurgaya sinyaller yollar ve daha sonra omurga da vücudun geriye kalan kısımlarına sinyaller yollar.

Kalp krizi geçiren kadınların yüzde 95’i aşağıdaki belirtilerden birini krizden önce yaklaşık bir aya yakın süre boyunca hissettiklerini belirtti.

Yapmanız gereken kalp krizinin belirtilerini, ve bu kriz belirtilerinin sıklıklarını ve şiddetini fark etmek.

Göz ardı edilmemesi gereken kalp krizi belirtileri:

-Göğüste basınç, gerginlik ve sıkışma hissi veren ağrı.

– Kol, omuz, çene, boyun ve sırta (özellikle sol taraf) yayılan ağrı.

-Nefes darlığı.

-Baş dönmesi, terleme, halsizlik, aşırı yorgunluk.

-Ölümün yaklaştığı hissi.

-Baş ağrısı, bulanık görme, sersemlik, bayılma.

-Hazımsızlık, bulantı ve kusma gibi gastro-intestinal semptomlar.

– Öksürük ve çarpıntı.

– Bu belirtileri yaşıyorsanız ve kalp krizi geçirdiğinizi hissediyorsanız 112’yi arayın ve “kalp krizi geçiriyorum” deyin. Ambulans gecikirse birinin sizi acil servise götürmesini sağlayın.

-Aspirin çiğneyin; bu, kalp kasının zarar görmesini azaltabilir.

-Uzanın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*