yumurtaAz yediğim halde zayıflayamıyorum, diyetteyim ama kilo veremiyorum, her gün yürüyüş yapıyorum, bugün bir saat yürüdüm ama kilo veremedim, kilo veremeyen insanlar ne gibi hata yapıyorlar, kilo verememe nedenleri neler olabilir, nasıl zayıflayabilirim, zayıflamak için ne yapmak lazım, kilo verenler nasıl zayıflıyor, insan nasıl zayıf kalır, ne yaparsak zayıflarız?


Mutluluk, şaşırtıcı bir kilo verme yöntemi olabilir! ABD’de yapılan bir çalışmaya göre, serotoninin, yani mutluluk hormonunun artması, yağ seviyesini azaltmaya yardımcı oluyor.

Serotonin, beyne metabolizmayı hızlandırma sinyali gönderir, bu da vücutta yağ birikmesini önler. Ancak yine de serotoninin tek başına muazzam oranda yağ kütlesini erittiğine dair herhangi bir çalışma yok. Son araştırmalar, stresin metabolizmadaki obeziteye yol açan değişiklikleri tetiklediğini ortaya koyuyor. Demek ki şöyle derin bir nefes almak size iyi gelecek!

Düzenli olarak spor yapıyorsanız ama sonuç alamıyorsanız, demek ki ter atarak ekstra kalori alabileceğiniz hatasına düşüyorsunuz. “Bugün üç kilometre koştum, dolayısıyla bu brovniyi hak ettim” diyorsunuz mesela. Ya da spor öncesi atıştırma işinde hata yapıyorsunuz… Yüksek karbonhidratlı bisküvi yemek gibi. Egzersizin kilo vermenizde etkili olmasını istiyorsanız spordan iki saat önce karbonhidratlı yiyeceklerden tüketmemelisiniz. Az yağlı yoğurt ya da yarım fincan çikolatalı süt gibi proteinden zengin süt ve süt ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Çok hızlı bir şekilde yağ yakmaya çalışıyorsanız, vücudunuzu aç bırakıp metabolizmanızı yavaşlatarak tam tersi bir etki yaratabilirsiniz. Hızlı kilo verdiren ya da sadece sıvı alınarak yapılan diyetler vücudunuzun çok miktarda su ve aynı zamanda kas kaybetmesine yol açar. Çünkü vücudunuzu protein gibi temel besin maddelerinden mahrum bırakmış olursunuz. Bu da tartıda kilo vermişsiniz gibi görünmesine, ama aslında yağdan kaybetmemenize yol açar. Bu, daha sonrası için kilo vermenizi zorlaştırır, çünkü fazla kalori yakmak ve metabolizmanızı hızlandırmak için gerekenden az kasınız kalır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*