Sakın her duyduğunuza kanmayın.Sakın her uzman sıfatı altında verilen tavsiyeleri körü körüne uygulamayın hanımlar.Önce araştırın ve neyin nasıl yapılması gerektiğini iyice anladıktan sonra yapmaya karar verin.Örneğin herkesin faydalı sandığı hindistan cevizi yağı aslında son derece zararlıymış.Bunu biliyor muydunuz ? Ben bilmiyordum ama azcık bir araştırmayla öğrenmenin hiç de zor olmadığını biliyordum.Araştırdım.İşte sonuçlar :


HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI YARARLI MIDIR ,ZARARLI MIDIR ?

Hindistan cevizi yağını düşünün… Bu yağ, atar damarları tıkayan doymuş yağlarla yüklüdür ve bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı yaklaşık 117 kaloridir. Fakat söylentilere göre; bu yağ doğal bir mucizedir! Üstelik bu yağ, sizi fazla kilolardan kurtarmaya yardımcı olur, tansiyonunuzu düşürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kalp hastalıklarına ve kansere karşı korur! Hatta bazı kitaplar, Jennifer Aniston gibi yıldızların bu yağı kullandığını iddia eder. Peki hindistan cevizi yağı nasıl böyle popüler hale gelmiştir?

Trans yağların zararlarının görülmesiyle, yemek firmaları hindistan cevizi yağı veya palmiye yağı gibi tropikal yağlara yönelmeye başladı. Bu yağlar özellikleri bakımından trans yağlara benzer ve raf ömürleri uzundur. İşlenmiş gıdalara da lezzet katarlar… Bu nedenle yemek sektörü bize bu yağların sağlıklı olduğunu söyler ve bizi buna inandırmaya çalışır.

SAKIN İNANMAYIN !

Bitki bazlı olsun veya olmasın her iki yağ da doymuş yağ içerir ve özellikle hindistan cevizi yağında daha fazla doymuş yağ bulunur. Örneğin tereyağında bu oran yüzde 63, bir hamburgerde yüzde 38 iken, hindistan cevizi yağında bu oran yüzde 87’i bulur.