süt zayıflatırHer gün süt için. Çünkü sağlıklı beslenme ve sağlıklı hayatın gereksinimleri içinde süt içmek önemli bir yer kaplıyor. Zayıflamak isteyenler için diyetlerin vazgeçilmez besini olan süt ürünleri de yine yağ yakma konusunda oldukça maharetli.Süt zayıflatıyor. Aynı şekilde tüketilen her çeşit süt ürünü de zayıflama konusunda bir hayli etkili oluyor. Protein ve kalsiyum zayıflatıcı özellikleri ile bütün diyetisyenler tarafından tam not alıyor.


Özellikle az yağlı süt ürünleri kullanımı ile bu etki artmaktadır çünkü sütün yağı azaltılırken kalsiyum oranı değişmemektedir. Dolayısı ile daha az kalori almak mümkün olmaktadır. Orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir diyetin uygulandığı kişiye özel beslenme programında, günde 3 bardak süt tüketimi yeterli olmaktadır. Sütün içindeki kalsiyumun zayıflamayı artırıcı etkisi diğer süt ürünlerinden bir miktar fazladır. Ancak süt yerine yoğurt, ayran, peynir tüketildiğinde de yağ yakımı hızlanmakta, kişilerde daha fazla doygunluk hissi oluşmaktadır.

Sütün zayıflattığı bilimsel olarak da kanıtlandı. İyi bir yağ yakıcı olan süt pek çok kez tescillendi.

Orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir diyetin uygulandığı beslenme programında, günde üç bardak süt tüketimi yeterli oluyor. Bu araştırmada; kalsiyum ağırlıklı beslenenlerin daha çok yağ kitlesinden kaybettikleri ve bel çevresinden inceldikleri de gözlendi. Kalsiyumun zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisinin; kalsitiriol adı verilen hormon düzeyini dengelemesi ve yağ depolanmasını azaltmasıyla ilgili olduğu belirtiliyor.

* Sütün içindeki kalsiyumun zayıflamayı artırıcı etkisi; diğer süt ürünlerinden biraz fazladır.
Ancak süt yerine yoğurt, ayran veya peynir tüketildiğinde de yağ yakımı hızlanmakta, kişilerde daha fazla doygunluk hissi oluşmaktadır.

* Sütün içindeki karbonhidrat yani enerji kaynağı, laktoz dediğimiz süt şekerinden gelir. Protein açısından da güçlü bir besin olan sütteki şekerin; kan şekerini hızlı yükseltmemesi de sütün faydalı özelliklerinden biridir. Protein ve karbonhidrat deposu olan süt, tok tutma özelliğiyle çok faydalı bir besindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*