düsük karbonhidrat diyeti yapmakBu oldukça değişik bir diyet şekli. Bana göre bu diyet, metabolizmayı hızlandırıyor. Çünkü tek tip beslenme ya da az yemeye dayalı değil. Beslenmedeki bu değişiklikler metabolizmayı devamlı olarak uyarıyor ve zayıflamaya olumlu yönden etki ediyor. Sık sık değişik beslenmek hızlı metabolizma ve yüksek yağ yakımı anlamını taşıyor.


TNT yani “Targeted Nutrition Tactics” (Hedeflenen Beslenme Taktikleri), Connecticut Üniversitesi araştırmalarına dayanan ve içinde bulunduğumuz zaman diliminde pek çok çevre tarafından kabul gören bir beslenme şekli.

Kısaca bu beslenme şekillerine göz atacağız. Siz de kilonuz ve hedeflediğiniz kilonuza bakarak kendinize uyan beslenme şeklini hayata geçirebilirsiniz.

Düşük karbonhidratlı beslenme

Yararları:
Yağ kaybını hızlandırır.
İştahınızı düzenler.
Kalp krizi riskini düşürür.

Bu taktik ne zaman uygulanır?
Haftanın büyük bir kısmında…

Bu diyet TNT’nin temelidir.

Neden işe yarar?

Karbonhidrat alımını azaltmak, glikojen ve insülin seviyenizi düşük tutmaya yardımcı olur ve vücudunuzu da yağ yakmaya hazır tutar. Ayrıca çalışmalar bu diyetin hem açlığı hem de kalp krizi riskini düşürdüğünü de gösteriyor.

Ne yemeli?

Kendinizi tatmin olmuş hissedene kadar aşağıda listelenmiş 3 kategoriden herhangi bir kombinasyonu yiyebilirsiniz. Bu zaman diliminde, porsiyon başına 10 gramdan fazla karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durun. Özellikle de ekmek, makarna, gibi un veya şekerle yapılmış olanlardan…

Yüksek kalite proteinler: Sığır eti, kümes hayvanları, balık, yumurta, peynir ve protein tozu.
Düşük nişastalı sebzeler: Mısır, patates ve havuç haricindeki diğer sebzeler.
Doğal yağlar: Avokado, tereyağı, hindistancevizi, fındık, zeytin, zeytin ve kanola yağı.

Endişelenmeyin!

Sanılanın aksine araştırmalar gösteriyor ki doymuş yağ, kalp krizi riskinizi artırmaz. Özellikle de düşük karbonhidratlı bir beslenme şeklinin parçasıysa.

Yağ yakan zaman dilimi

Örnek mönü

Kahvaltı
• Sosisli omlet
Sabah atıştırması
• Bir avuç badem
Öğle
• Izgara tavuk but, buharda pişmiş brokoli
Öğleden sonra atıştırması
• Zeytinyağlı kereviz
Akşam
• Dana pirzola, mozzarella ve domatesli salata, 1 kadeh kırmızı şarap

ekmek yemesek zayıflar mıyız2 Yeniden yüklenme Beslenme taktiği Yüksek karbonhidratlı beslenme

Yararları:

Kas gelişimini ateşler.
Pizza yemenize izin verir.

Bu taktik ne zaman uygulanır?

Hedefinize göre en fazla haftada 2 defa. En uygun olan zaman olarak hafta sonlarını öneriyoruz.

Neden işe yarar?

Aldığınız karbonhidrat, insülinde dalgalanmaya neden olur. Bu da kas hücrelerinize kas yapıcı besinler gönderir. Tek dezavantajı, yağ yakma dönemindeki kadar hızlı yağ yakamayacak olmanız.

Ne yemeli?

Her öğünde protein ve karbonhidrat almaya dikkat etmelisiniz. Tıka basa doymadan, tatmin olana kadar yemelisiniz. Ayrıca, aşağıdaki listede bulunan gıdalara odaklanmanız gerekse de, bu dönem aynı zamanda abur cubur ve hatta pizza için kabaran iştahınızı tatmin etmek için en uygun zaman. Elbet de ki bu besinleri sağlığınız için önermiyoruz, ama biliyoruz ki hiç kimse bu veya başka bir beslenme programını %100 uygulayamıyor. Bu yüzden, bu dilimde kendinizi özgür hissedin.

Yüksek kalite proteinler: Sığır eti, kümes hayvanı, balık, yumurta, peynir, protein tozu, süt ve yoğurt.

• Meyve ve sebzeler: Herhangi birini tercih edebilirsiniz.

• Besleyiciliği yüksek karbonhidratlar: Fasulye ve tam tahıllı ekmek, makarna ve kahvaltılık gevrekler.

Yeniden yüklenme zaman dilimi

Örnek mönü

Kahvaltı
• Taze meyveli soğuk kahvaltı gevreği
Sabah atıştırması
• Elma ve dilimlenmiş peynir
Öğle
• Hamburger, patates kızartması
Öğleden sonra atıştırması
• Meyveli yoğurt
Akşam
• Spagetti ve köfte, büyük salata
3 Kas yapma

Beslenme taktiği
Antrenmana yönelik beslenme

Yararları:

Belirgin bir şekilde kas geliştirme.
İyileşmeyi hızlandırma.

Bu taktik ne zaman uygulanır?

Ağırlık çalışmasına başlamadan önceki 60 dakika ile sonrasındaki 30 dakika.
Neden işe yarar?

Direnç çalışması kasların gelişimini hızlandırır ve tek yapmanız gereken de onları beslemektir. Bu yüzden bu dönemde yağ yakma kabiliyetini hiçbir şekilde engellemeden kas gelişimi sağlayan ham maddeye yani proteine her an sahip olursunuz. Eğer yağ kaybında geçici bir yavaşlamayı kabul ediyorsanız, kas gelişiminin daha da artırmasını sağlayacak olan karbonhidratı epeyce aşağı çekebilirsiniz.

Ne yemeli?

Hedefinize bağlı olarak (‘Sizin Vücudunuz, Sizin Planınız’a bakarak kendiniz için doğru planı bulabilirsiniz) sadece protein içeren bir atıştırma ya da hem karbonhidrat hem de protein içeren bir atıştırma yiyebileceksiniz.

Sadece proteinli (TNT Plan A ve C) uygulama: En az 40 gram peynir altı suyu ve/veya sütün ana proteini olan kazein içeren bir protein karışımını (GNC’nin Amino Burst ya da Whey Protein’i gibi) suyla karıştırarak için. Karışıma ya hiç karbonhidrat ve yağ koymayın ya da çok az ilave edin. Dilerseniz aynı miktarda protein alabileceğiniz bir yiyecek de tüketebilirsiniz. Örneğin, 90 gram kadar ton balığı yiyebilirsiniz.

• Protein ve karbonhidratlı (TNT Plan B, D ve E) uygulama: En az 40 gram peynir altı suyu ve/veya kazein ile 40 ilâ 80 gram karbonhidrat içeren protein karışımını için (su veya sütle karışık). Karışıma isterseniz çok az yağ ilave edebilirsiniz. Alternatif olarak 450 gram düşük yağlı çikolatalı süt veya hindili bir sandviç de tercih edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*