Zayıflamak için hangi ekmeği yemek gerekirEkmek sever misiniz? Ekmeksiz yemeğe yemek demem, ekmek olmazsa asla doymam diyenlerden misiniz? Hangi ekmeği seversiniz? Kepekli ekmek var, karışık ekmek ya da klasik beyaz ekmek…En zararlısı da bence bu buğday ekmeği olsa gerek. Ekmek konusu şişmanlık konusuyla özdeşlemiş durumda zaten.


Bazen çavdar ekmeği, bazen kepekli, bazen de buğday ekmeği öneriliyor. Ekmek vücudumuz için yararlı mı, zararlı mı? İşte ekmekle ilgili bilinmesi gerekenler:

Mide fazla yemek için uygun değil; bu yüzden meyve ve sebzeden çok sonra tüketilmeye başlanan ekmeğin sindirilmesi daha zor.

Ekmek vücutta sindirilirken glikoza dönüşerek beynin serotonin ihtiyacını karşılıyor.

Buğday ekmeği

Lifli gıdalar sağlıklı bir beslenmenin temelidir. Buğdayın dış kabuklarından elde edilen kepek de, genellikle mısır gevreği türü yiyeceklerle tüketilir. Kepekli buğday unundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Buğday tanesinin özü olağanüstü besleyicidir. Vücudun özümsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır.

Besin değeri, potansiyel olarak yulaf ve mısırdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanserini önleyici faktörler içerir. Ama, yulaf ve mısıra kıyasla sindirimi biraz daha zordur.

Buğday, sağlık açısından yararlı olan B2 ve B6 vitaminleri ile niyasin, folik asit, demir ve çinko içeriyor.

Kepek ekmeği

Kepek ekmeği, hem bol miktarda vitamin içeriyor, hem de sindirim yollarını rahatlatıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*