Hamilelikte Neden Çatlak OlurHamilelikte yani doğumda cilt neden çatlar ? Derimizin dermis tabakasında kolejen ve elastin lifler bulunur. Bu kolejen ve elastin liflerde, aşırı ve ani kilo alıp vermeye bağlı hasar meydana gelir. Ergenlik döneminde hızlıca boy uzaması da yine deride bu hasara neden olabilmektedir. Bu hasar sonucu derice çatlak görünümü oluşur.


Doğum- hamilelik çatlakları ortalama her 100 hamile kadından 90 tanesinde görülen oldukça yaygın bir cilt sorunudur.

Derinin çatlamaması için, özellikle gebeliğin 4. ayından sonra çok dikkatli olmak gerekir. Hamilelikte en fazla 12 kilo alınmalı ve kesinlikle ani ve hızlı kilo artışına mahal verilmemelidir.

Çatlaklara önlem almak da son derece faydalıdır. Bu önlemlerin başında bol bol su içmek, cildi düzenli olarak uygun bir nemlendirici ürünle nemlendirmek ve C vitamini almak gelir.

Çatlak durumu kesinlikle genetik. Bir kadının annesi eğer cilt çatlağı sorunu yaşamışsa, cildi çatlamışsa, çatlağa meyilli zayıf bir deri yapısına sahipse, o kadında da mutlaka cilt çatlağı oluşuyor. Yapılan klinik deneyler de bunu destekler nitelikte. Kız anneye benzer. İşte bu sözün kanıtı niteliğinde bir konu da çatlaklar..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*