Yaz deyince aklımıza hemen deniz,kum, güneş gelir. Biz bayanlar tatilden geldiğimizi bronz tenimizle belli etmeye bayılırız. Esmer tenlilere çok sorun olmasada beyaz tenlilere bronzlaşmak aslında bir hayli zordur. Bronzlaşmak için bayanlar genelde bilinçsizce, zarar göreceklerini bile bile güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu saatlerde bile güneşleniyorlar.


Evet bronz cildi hepimiz istiyoruz ama böyle bilinçsizce güneşlendiğimizde ilerde geçmeyecek cilt lekelerine hatta daha fazlasına sebebiyet verebiliriz. Bronzlaşmak için günün en uygun saatlerini belirlemeliyiz. Öğlende güneşe çıkmak bir hayli sakıncalıdır. O yüzden saat 4 ten sonra güneşlenmek en sağlıklısıdır. Güneş artık daha da zararlı. Bu yüzden güneş kreminizi seçerken çok faktörlü olmasına dikkat edin.

Denize veya havuza girdiğinizde krem etkisini kaybedeceğinden sık sık kremlenin. Ben vücuduma kimyasal sürmem doğal olsun kremim diyorsanız zeytin yağı birebir. Kremler kadar iyi bronzlaştırıyor, can acısını azaltıyor ve vücudu besliyor.

Bunun yanında havuç ve kakao yağı yine besleyici oldukları kadar iyi bronzlaştırırlar. İsterseniz kendinize bu yağların karışımından oluşmuş krem hazırlayabilirsiniz. Bu kreme ceviz yağı, kayısı yağı, kakao yağı, havuç yağı, zeytin yağı, fındık yağı katabilirsiniz.Hepsinin ölçüsünün eşit olmasına dikkat edin.

Güneşlendikten sonra da muhakkak bakım kremi kullanın. Güneş sonrası bakım kremleri hem cildinizi besler hemde bronzluğunuzu kalıcılaştırır.

Eğer ihmalkarlık etmiş ve çoktan canınız acıcayacak şekilde yanmışsanız yanıkların üzerine bir türban içine konulmuş buz kompresi ve yoğurt sürmek iyi gelecektir. Yanığınızın geçmesi 3 günü bulur. Yanık iyileşir iyileşmez güneşe çıkmak zararlıdır. Yanığınız ileri derecede rahatsızlığa sebep oluyorsa doktora gözükmekte fayda var. Yanık dereceniz umduğunuzdan yüksek olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*