dukan diyeti balıkGelin adayları için hızlı zayıflatan güzel bir zayıflama diyeti. Kısa sürede forma girmek isteyen gelinlere özel gelin diyeti. Gelin olacağım ama göbeğim var. Göbeğimi nasıl erite bilirim diyorsanız bir ay içinde 4-6 kilo vererek daha formda bir gelin olabilirsiniz. Gelinlikte çok daha fit durmak istemez misiniz?


Sözünü ettiğim mucize diyet, aynı zamanda bence yapılması en kolay diyet. Ayda 4 kilo vermeye hazır olun!

İşte dukan diyeti..

Protein diyeti aç bırakmıyor, hem karnı hem gözü doyuruyor ve uzun vadede oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Kilo vermek için güzel bir diyet. Uzmanlar da tavsiye ediyor.

Dukan diyetinde light, tatlandırıcısız, zero tipi kola serbesttir. Bunun dışında mecburi olan bir içecek vardır ki, eğer dukan diyeti yapıyorsanız her gün bu sıvıyı içmek zorundasınız. Yani her gün 2 litre su içmek zorundasınız. Eğer dukan diyeti yapıyorsanız ve gerçekten kilo vermek istiyorsanız 2 litreden az olmamak kaydıyla 3-4 litre su içmelisiniz.

Suyun yanı sıra yemeklerde yağsız yoğurt ile yaptığınız ayran, yağsız süt ve kefir içebilirsiniz. .ay ve kahve de serbesttir. Şeker elbet de yasak. Dukan tatlandırıcıya müsade diyor ancak biz tavsiye etmiyoruz. Sağlığınız açısından tatlandırıcı kullanmasanız daha iyi edersiniz.

Dukan diyetinde her sabah 1 bardak yağsız süt içmek zayıflama sürecinizi hızlandırır. İçerisine biraz granül kahve koyarsanız tadını da değiştirmiş olursunuz ve klasik süt tadından sıkılmamış olursunuz.

Seyir Evresinde Faz Ritimleri
5PP + 5PV
Beş gün, her alternatif orijinal ritm . Ancak beş gün gibi uzun bir süre takip etmek zor olacaktır olarak kabul edilir ve yüksek motivasyon gerektirir.
1PP + 1PV
Dr. Genellikle 5 / 5 ‘e benzer etkileri vardır dieter kolay iken Dukan şimdi, bir gün ritim tercih ediyor.
2PP + 5PV
Bu ritim, yaşlı ve / veya zayıf ve çok kilo zorunda değilsiniz insanlar için iyidir . Kilo kaybı, diğer ikisinden daha yukarıda olsa bu yöntemi kullanarak yavaş olacaktır .
Sebze ve Protein gün

dukan diyeti nasil yapilirİzin sebzeler şunlardır:

Enginar
Kuşkonmaz
Patlıcan
Brokoli
Lahana, karnabahar, Brüksel lahanası
Kereviz
Hindiba
Dolmalık kabak
Salatalık
Rezene
Taze fasulye
Pırasa
Mantar
Soğan
Peppers
Kabak
Turp
Salata yaprakları
Kuzukulağı
Soya fasulyesi
Ispanak
İsveçli
Pazı
Domates
Şalgam

Aşırıya kaçmadan İzin Veriliyor; havuç ve pancar.
Seyir Faz Diyet Kuralları
Artık günde 2 çorba kaşığı yulaf kepeği alımını artırabilir.

Önerilen bir başka değişiklik Hergün 30 dakika tempolu yürüyüş, egzersiz 20 dakika artıyor.
İzin Çünkü sebze proteini üretmek PV günden itibaren ortadan kaldırmaz. Sonra bir nedeni Protein ve Sebze Saf Sebze denir.

Dukan’da izin verilen sebzeler nelerdir?

Seyir evresinde yeşil soğandan rokaya, maydonozdan naneye kadar herşey serbest, sebzelerden domates ,lahana, kabak, pırasa, patlıcan dolmalık biber vs hemen hemen hepsi serbest ve sınırsızdır. Sınırsız derken kitapda serbest diye sürekli koca koca kaseler dolusu yeşil salata yemenin diyete uygun olmadığı yazılmış sınırsız tanımı doyana kadar olarak olsa sanırım daha iyi olabilir.

Seyir Devresinde yasaklı gıdalar

Tabiki unlu gıdalar , şekerli gıdalar, meyveler, patates, mercimek, mısır, bezelye, baklagiller.

Seyir Devresi nasıl yapılır

Seyir devresi Dukan’da en karışık bölüm diyebilirim. Seyir devresinde iki ayrı hızda kilo verme bölümü var diyebiliriz. En hızlı kilo verdiren hali 5+5 olarak açıklanmış. Yani 5 gün protein + 5 gün protein ve sebze karışık beslenme seyir evresinde en hızlı kilo verdiren formül.
Fakat 1 hafta boyunca atak devresi yapmış birisinin 5 gün protein yeyip, 5 gün karışık beslenmesi bıktırıcı olacaktır. O yüzden tavsiye edilen 5+5 olsa da 1+1 en sık yapılan hali denilebilir.
Seyir Evresi kaç gün sürer?
Bunun cevabı kesin değil hedefteki kiloya ulaşana kadar denilebilir ya da dukan testini yaptıysanız Dukan haritanızdan doğru cevabı bulabilirsiniz.

Yulaf Kepeği

Atak devresinde olduğu gibi günde 2 kaşık yulaf kepeği yiyeceklere karıştırıp yenilebilir.
Egzersiz

Kitapta günde 30 dakikalık yürüyüşün şart olduğu yazılmış, eğer durağanlık dönemine girip kilo vermeniz durduysa yürüyüşünüz 60 dakikaya çıkarmanız gerekecektir.
Ne kadar kilo verilir?

Bu cevaplaması en zor sorulardan birisi eğer 20 kilonun üzerine vecekseniz, haftada 1 kilo verilmesi lazım. Rejimin ilk dönemi en hızlı kilo verilen bölümdür 2 aydan kısa bir sürede 10 kilo verilmesi normal sayılabilir. Adet dönemi ve menapoz kilo vermede yavaşlatan etkenlerden iki tanesi.
Örnek yemekler
Kitapta neredeyse tek bir tarifin bile Türk ağız tadına uygun olmadığını söyleyebilirim. Ama Türk mutfağına uygun bir kaç yemek yazmak isterim
Protein günlerinde malum çok yazdık ızgara etler, az yağla pirilmiş et soteler, ciğer kavurma, fırında tavuk, fırında ve ızgarada pişmiş yağsız ekmeksiz köfteler.. vs vs..

Seyir Evresinde yemek olarak sadece sebze yemek yok mutlaka etlerle beraber yenmeli yanında salata ayran yoğurt, diyet kola yenilebilir..
Lahana sarması, içine kıymadan yapılmış bir içle hazırlanabilir..

Karnıyarık patlıcan başına bir tatlı kaşı yağı geçmemek kaydıyla az yağlı bir kıyma ile hazırlanabilir
Bamya pırasa taze fasülye kabak dolmalık biber karnıbahar brokoli brüksel lahanası gibi yemekler az yağlı ve etli olatak yapılmalı. İçlerine un kesinlikle konulmamalı yine elimizdeki malzemelerle sebze çorbaları yapılabilir tatlandırmak için içine krema yerine süt konulabilir..

Not : Dukan yüksek protein içeren bir diyettir, bu diyetin size uygun olup olmadığını doktorunuza danışın lütfen..ANNEKAZ BLOG

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*