ekmek yemeyelim miEkmek yememek zayıflatır mı acaba?Diyet yaparken ekmek yemesek ve hatta artık hiç ekmek yemesek zayıflar mıyız? Ben ekmek yememeye başladığımda doymadığımı fark ettim. Böylece alternatifler ürettim. Ekmeksiz doyulmayacağı için kepek ekmeği yemeye başladım. Kepek ekmeğimi de kendim evde yulaf kepeğinden yaptım. Saf yulaf kepeğinden değişik ekmekler yaptıkça ekmeğin beslenmede ne kadar önemli olduğunu da daha iyi anladım.


Ekmeğin, ekmek yemenin faydaları ve zararları nelerdir?

Ekmek, miktarı kişiye uygun olacak şekilde ve kaliteli cinsi tercih edildiğinde faydalı oluyor. Ekmeğin cinsi tam buğday, çavdar veya kepekli olmalı. Fakat gün içinde düzensiz ve kalitesiz gıda örüntüsü ile beslenen kişi için ekmek tüketimi bir de fazla miktarlarda olduğunda zararlı hale geliyor.

Diyet yaparken ekmeği tamamen kesmek doğru mu?

Zayıflamayı planlayan kişinin, beslenmesinden karbonhidrat grubunu (çikolata, pasta, şeker, sütlü tatlılar) tamamen çıkardığı için vücudun, özellikle de beynin ihtiyacı olan enerji gereksinimini ekmek grubuyla alarak sağlaması gerekiyor.

Bu şekilde kan şekerinin dengeli bir şekilde değişimi sağlanıyor ve şiddetli açlık duygusu yaşanmıyor. Ayrıca sinir sistemi için gerekli olan vitaminler ekmeklerle alınmış oluyor.

Diyet yaparken ekmeği tamamen kesmek doğru mu?

Diyet yaparken veya sağlıklı bir beslenme düzeninde hiç ekmek yememek doğru bir beslenme alışkanlığı değil.

Diyet yaparak kilo vermeyi hedefleyen kişi sağlıklı, dengeli ve düzenli bir beslenme planı uygulamalı.

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin en önemli kurallarından biri de her besin grubundan belirli miktarlarda tüketilmesi.

Ekmek tüketmeden, sağlıklı zayıflama olur mu?

Zayıflamada esas olan, günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden az olması. Aldığımız enerji az olduğunda vücut ihtiyacı olan enerjiyi vücuttaki yağları yakarak sağlıyor ve sonuçta da zayıflama gerçekleşiyor.

Günlük beslenmemizde ekmeği hiç yemediğimizde alınan enerji bir miktar azaldığı için belli bir kilo kaybı sağlayacaktır, fakat bu kilo kaybı sağlıklı bir kilo kaybı olmayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*