ekmek yemesek zayıflar mıyızÇoğu zaman siz de şahit olmuşsunuzdur. Ekmek yemedim zayıfladım, falancanın arkadaşı hiç ekmek yememiş çok kilo vermiş. Evet uzmanlar da ekmek çok yenirse şişmanlatır diyor. Ancak ekmek yememek de pek sağlıklı bir seçim gibi görünmüyor. Uzmanlar hayatınız boyunca sürdürebileceğiniz bir beslenme planı benimsemeniz gerektiğini belirtiyor. Bu açıdan ekmeksiz hayat galiba mümkün değil gibi görünüyor.


Ekmeği kimler hayatından çıkarmalı?

Zayıflamak adına ekmeği tamamen yasakladığımız kişiler kesinlikle yok. Fakat bazı sindirim sisteminde gelişen hastalıklar var ki onlardan biri de çölyak.

Çölyakta unun yapısında bulunan gluten o kişinin sindirim sistemini olumsuz etkilediği için hiç tüketmemesi gerekiyor. Tabi bunun alternatifi olan glutensiz unla yapılmış veya mısır ekmekleri tercih edebilir.

Ekmek tüketmeden, sağlıklı zayıflama olur mu?

Zayıflamada esas olan, günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden az olması. Aldığımız enerji az olduğunda vücut ihtiyacı olan enerjiyi vücuttaki yağları yakarak sağlıyor ve sonuçta da zayıflama gerçekleşiyor.

Günlük beslenmemizde ekmeği hiç yemediğimizde alınan enerji bir miktar azaldığı için belli bir kilo kaybı sağlayacaktır, fakat bu kilo kaybı sağlıklı bir kilo kaybı olmayacaktır.

Beyaz ekmek günlük hayatta tamamen çıkarılmalı mıdır?

Yine kronik olarak kabızlık problemi olan kişilerin de posa ihtiyacı fazla olduğu için tam buğday veya çavdar ekmeğini tercih etmeleri bağırsak hareketleri açısından daha fazla yarar sağlayacaktır.

Sadece aşırı kansızlık şikayeti olan kişilerin, demir emilimini olumsuz yönde etkileyeceği için kepekli ekmeği sürekli tüketmemeleri, dönüşümlü olarak beyaz ekmek de yemeleri daha doğru olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*