Ekmek şişmanlatır mıEkmek yemek kilo yapar mı, ekmek şişmanlatır mı, hangi ekmeği yemeliyiz, günde kaç dilim ekmek yemek şişmanlatmaz, diyette ne kadar ekmek yemek gerekir, ekmek yemeden zayıflamak sağlıklı mıdır? Her ekmek kilo aldırır mı? Ekmeği hayatımızdan tamamen çıkarmak beslenme piramidinde eksik bir basamak oluşturmamıza neden olur. Böylece eksik beslenmiş de oluruz.


Beyaz ekmek günlük hayatta tamamen çıkarılmalı mıdır?

Ekmek cinsi olarak sağlıklı ve düzenli bir beslenme de tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği veya kepekli ekmek tüketimi çok daha ön planda olmalı.

Özellikle kronik hastalığı (diyabet, tansiyon, kalp) olan kişilerin posaya fazla ihtiyaçları olduğu için beyaz ekmek yerine diğerlerini tercih etmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Günde kaç dilim ekmek tüketilmelidir?

Ekmek tüketiminin miktarı kişinin kilosuna, cinsiyetine veya çalışma temposuna göre değişkenlik gösterebiliyor. Sağlıklı bir insanın her öğünde ortalama ikişer dilim ekmek tüketmesi fazla olmayacaktır. Gün içinde bir kişi en az 6-8 dilim tüketebilir.

Ekmeğin faydaları ve zararları nelerdir?

Ekmek, miktarı kişiye uygun olacak şekilde ve kaliteli cinsi tercih edildiğinde faydalı oluyor. Ekmeğin cinsi tam buğday, çavdar veya kepekli olmalı. Fakat gün içinde düzensiz ve kalitesiz gıda örüntüsü ile beslenen kişi için ekmek tüketimi bir de fazla miktarlarda olduğunda zararlı hale geliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*