Dukan Diyetinin Zararları

dukan diyeti ilkeleriDukan Diyeti konusunda tartışmalar bir türlü bitmiyor. Birçok uzman diyetisyen ve kalp doktoru, Dukan Diyetinin zararları konusunda hem fikir. Kısa vadede gözle görülür başarı elde edilse de uzun vadede asla başarılı bir zayıflama gerçekleştirilemeyeceği iddia ediliyor. Sürdürülebilir bir diyet olmaktan çok uzak olan Dukan Diyetini aylar ve hatta yıllar boyunca yapmak gerçekten imkansız. Çünkü hem katı kuralları var hem de maddi anlamda epey sarsıcı bir diyet.

 

Dukan diyeti yapan pek çok kişide baş dönmesi, ağız kokusu, baş ağrısı, halsizlik, stres, öfkeli bir ruh hali, tahammülsüzlük ve saç dökülmesi görülüyor.

İddialara göre Dukan Diyetinin Zararları; unutkanlık, konsantrasyon eksikliği, asabi ruh hali, kabızlık, adet düzensizlikleri, kansızlık, demir eksikliği, kemik yoğunluğunda azalma, sağlıksız ve kuru cilt yapısı, saç dökülmesi ve bozuk tırnak yapısı, düşük bağışıklık sistemi ve sık sık hastalıklara yakalanma.

 

diyet tavsiyesiİnsan vücudu proteinden zengin gıdaları sindirebilmek için daha fazla enerji harcar. Bu besinler, mideyi geç terk ettiği için daha uzun süreli tokluk sağlar. Fakat günlük tüketilecek protein miktarına fiziksel özellikleriniz ve kan değerlerinizi göz önünde bulundurarak mutlaka diyetisyeninizin karar vermesi ve bu yiyecekleri beslenme planınıza dengeli bir şekilde oturtması gerekmektedir.

protein diyeti zararlariProtein ağırlıklı besinler kolesterol ve yağ içerir. Doymuş yağların ve trans yağ asitlerinin fazla tüketimi damar tıkayıcı özelliktedir ve kalp hastalıkları ile ilişkilendirilmektedir.Uzun süreli prorotein diyetleri böbreklerde hasara yol açabilir. Kilo vermeye çalışırken böbrek, karaciğer ve kalp gibi organlar riske girebilir.Yüksek protein içerikli diyetlerde yeteri kadar sebze ve meyve tüketilmez. Ancak yeterli sebze ve meyve tüketimi kardiyovasküler hastalıklar, mide kanseri ve kolorektal kanser riskini azaltmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*