Dukan diyetinde hızlı kilo verildiği doğru. Evet dukan diyeti yapıyoruz ve çok hızlı bir şekilde ayda 4 kilo kadar zayıflaya biliyoruz. Hem aç kalmıyoruz, hem karnımız doyuyor. Bu da doğru. Ancak hedef kilomuza indiğimizde başlıyor esas mesele. Şunu aklınızdan çıkarmayın sevgili okurlarım; kilo vermek kolaydır ama kilo korumak zordur!


Dukan diyeti yaparken keskin çizgiler, uyulması gereken kurallar ve belirli bir hedef var. Diyet süresince buna uyuyoruz. Ta ki güçlendirme ve koruma evrelerine kadar..

Sorun koruma evresinde başlıyor.

Uymamız gereken kurallar koruma evresinde de devam ediyor ancak biz zaten hedef kilomuza ulaştık. Psikolojik olarak bunu hissediyoruz. Ve zaten uzun bir süreç sonrası bu noktaya geldik. E haliyle de yorulduk. Bilirsiniz diyet yapmak insanı çok yoruyor. Ne yapacağız?

Bir anda diyet kurallarından çıkıyor ve kendi beslenme biçimimizi yaşamaya başlıyoruz. Nasıl olsa kilo verdik. Ve istesek yine verebiliriz…

Birkaç ay değil belki ama en azından 6 ay sonra size şunun garantisini verebilirim; en az 3 kilo almış olacaksınız. Eğer dikkat etmiyorsanız ve tehlikenin farkına varamamışsanız en az bi on kilo daha almanız olası. Daha da kötüsü ben kilo veremiyorum, zayıfladım ama bakın gene şişmanladım demek ki benim bünyem zayıflamaya uygun değil, o halde ben böyle yaşamaya mecburum! gibi bir öğrenilmiş çaresizlik içerisine gireceksiniz.

İyisi mi kendi diyetinizi kendiniz uydurun. Bir ömür uygulayacağınız beslenme şeklini bulmanızda fayda var. Ya da koruma evresinin hakkını verin. En azından 2 sene boyunca aynı kiloda kalın!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*