tatlandırıcı kullanmak zararlı mıDukan diyetinde tatlandırıcı kullanımı. Dukan diyeti tatlandırıcı kullanmaya izin veriyor. Yalnız her tatlandırıcı türü serbest değil. Dukan diyeti kitabına baktığımızda; Aspartam ( Canderel, Sanpa, Diyet tad, Nutra tad, Aspartil, Sweet’N Low, Nutra sweet) kullanımına izin verilirken, sonradan piyasaya sürülen Sukraloz (SPLENDA(toz,granül),TAKİTA FORMTAT60 toz,TAKİTA SUKRALOZLU TABLET) bazlı Splenda ve bitkisel doğal tatlandırıcı olan Stevia da diyette öneriliyor.


Dukan diyeti yapanlar için tatlandırıcı çok önemli. Çünkü Dr. Dukan tatlandırıcı kullanmaya izin veriyor ve kekler, pastalar yaparken de bol bol tatlandırıcı kullanıyoruz. Dukan diyeti yapanlar ve ayrıca formunu korumak isteyenler için önemli bir konu: tatlandırıcı kullanmak zararlı mı? Tatlandırıcı şişmanlatır mı, iştah açar ve kilo aldırır mı?

İşte hepimizin merak ettiği tatlandırıcı dosyası..

Zaman zaman alışveriş merkezlerinde ya da cafelerde rastlarız; zayıf insanlar normal kola içerken, kilolu insanlar tatlı yanında ya da fastfood yanında light kola sipariş etmiştir. Kilolu insanların bu light-yapay tatlandırıcılı kola takıntısı ne derece mantıklı?

Çok az zayıf insan diyet içecek içerken, kilo problemi olan bir kişiye hamburger ve patates kızartmasının yanında diyet içecek sipariş ederken rastlayabilirsiniz. Journal of Behavioral Neuroscience dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre; yapay tatlandırıcılar zayıflamanıza yardımcı olmadığı gibi, yarattıkları fizyolojik ve hormonal dengesizliklerle kilo almanıza neden oluyor.

Araştırmacılar yayınlanan bu çalışmada 2 farklı grup deney faresinden birincisine şekerle tatlandırılmış yoğurt, diğer gruba ise sakkarinle tatlandırılmış yoğurt vermişler. Tatlandırıcılı yoğurt yiyen farelerde kısa süre sonra 3 büyük değişikliğin meydana geldiğini görmüşler.

1- İlk olarak 14 gün içerisinde tatlandırıcılı yoğurt yiyen farelerin iştahları artmış, yani daha çok yemek yemeye başlamışlar.

2- İkinci büyük değişiklik, bu farelerin kiloları ve vücut yağ oranları belirgin olarak artmış.

3- Ve üçüncü önemli değişiklik ise bu farelerin vücut ısıları azalmış yani metabolizmaları yavaşlamış.

Çalışmanın çarpıcı sonucu ise, sakkarinle tatlandırılmış yoğurt yiyen fareler şekerli yoğurt yiyenlerden daha az kalori almış olmalarına rağmen kilo almışlar.

Her zaman söylediğimiz gibi ‘Her kalori eşit yaratılmamıştır’. Bu çalışmanın sonuçlarına göre ‘diyet içecek’ ya da ‘diyet tatlı’ ibareleri ‘kilo aldıran içecek’ ibaresi ile değiştirilebilir.

Bir integratif sağlık uzmanı olarak önerim: Aspartam, Sucralose, malitol ve xylitol gibi şeker alkolü (-ol ile biten hemen her şey) ya da rafine (doğal olmayan) stevia içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Lütfen vücudunuzun kafasını karıştırmayın ve canınız tatlı bir şey yemek istiyorsa ‘sahte’ tatlılar ve içecekler yerine, az miktarda ve sağlıklı şeker içeren yiyeceklerden yiyin. Diyabet gibi şeker alımınızı kısıtlayacak herhangi bir hastalığınız yoksa kullandığınız doza dikkat ederek çayınıza bir çay kaşığı bal ilave edip tadını çıkarabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…

Dr. Ebru Aydın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*