Dukan diyetinde yumurta gerçekten de olmazsa olmaz. Yumurta yemeyi sevmeyen biriyseniz Dukan diyetinde zorlanacaksınız diyebilirim. Sadece sabah kahvaltılarımızda değil, keklerde, böreklerde, dukan diyetinde yapacağımız pek çok yulaf kepekli hamur işlerinde sıklıkla yumurta kullanacağız. Peki ne kadar yumurta yiyebiliriz?


Günde 2 yumurta sarısı sınırı var. Her gün 2 tam yumurta yiyebilirsiniz yani. Yumurta akında ise sınır yok. Sınırsız. Omletler, sebze-protein günlerinde menemen ve benzer yemeklerde istediğiniz ölçüde yumurta akı kullanabilirsiniz.

Kek yaparken, çeşitli tatlılarda falan da yine tükettiğiniz ölçü içinde 2 yumurta sarısını aşmamaya özen göstermelisiniz.

Dukan’a sormuşlar, Dukan da kendisi cevaplamış:

-Yumurta çok seviyorum ve beni tok tutuyor.Günlük limitim ne olmalı,2-3 adet uygun mudur?

Yumurta gerçekten tok tutar ama sarısını fazla tüketmemelisin.Sadece 1 tanesini tam olarak tüket .Beyazını sınırsız yiyebilirsin.

-Kolestrolüm tahlillerde yüksek çıktı.Bu diyet bana zara verir mi?İlaç kullanmak istemiyorum.Kolestrol düşüren bazı süt ürünleri mevcut.Onlardan kullanmamın zararı olur mu?

Hafta 2 den fazla bütün yumurta yeme.Sarisiz olarak tüketmeye çalış.Kırmızı et yerine kümes hayvanlarını ve yağlı balıkları tercih et.Günde 1 adet benecol içeceklerinden kullanabilirsin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*