Dukan diyetini duymayan yoktur. Hele de amacınız zayıflamaksa mutlaka kilo verme yöntemlerini araştırırken Dukan diyetine ve dukan diyeti sayesinde kilo verenlere rastlamışsınızdır. Bildiğiniz gibi Dukan diyeti özellikle protein ağırlıklı bir beslenme şeklini kapsıyor. Ne yerseniz yiyin ama yağsız saf protein olmasına dikkat edin.


Dukan diyeti zayıflatır mı gibi tartışmalara girmeyeceğim. Şahsen dukan diyeti uygulamış biri olarak gerçekten de zayıflattığını söyleyebilirim. Kişisel deneyimlerimle kesin ve net olarak Dukan Diyeti zayıflatır diyebilirim. Sorun şu ki; gerçekten de kilo kaybediyoruz ama ya sağlığımızdan da kaybediyorsak?

Dukan diyetini yapanlar bilir. Özellikle atak evresi süresince insan depresif, sinirli olur. Baş ağrıları da cabası. Bazen o kadar mutsuz eder ki insanı belki de bu aşamada dukan diyetini derhal terk eden pek çok arkadaşımız olmuştur.

Kimi uzmanlar Dukan diyeti yapın diyor, kimileri kesinlikle yapmayın da ısrarlı.

Peki neden Dukan diyeti yapmayalım?

Dukan’ı bir doktordan çok tüccar gibi davranmakla suçlayan Fransa Hekimler Birliği, çok satanlar listesinde yer alan diyet kitabının Dukan’ın artık tıbbı bir kenara bıraktığını gösterdiğini ileri sürmüştü.

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Fransa’da da obezite giderek büyük bir sağlık sorunu olarak görülüyor.

Fransa Sağlık Bakanlığı, 2009 yılında her 6 kişiden birinin obez olduğunu açıklamıştı.

Dukan, dünya çapında 7 milyon adet satılan kitabında karbonhidrat içeren gıdalar yerine protein içeren gıdaların tüketilmesi gerektiğini ileri sürüyor.

Dukan, geçen yıl önerdiği diyetin tehlikeli olduğunu iddia eden diyetisyen Jean-Michel Cohen’e karşı açtığı davayı kaybetmişti.

Cohen, protein zengini Dukan diyetinin kalp krizi ve göğüs kanserine yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*