Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

dukan ayranDukan diyeti tipik bir protein diyetidir. Yani beslenme prensibi olarak, tamamen klasik protein diyetidir. Daha çok protein, daha az karbonhidrat yemeye dayanır. Karbonhidrat tüketimi sınırlanır. Bazı gıdalar ömür boyunca tamamen yasaklanır. Bazı gıdalar da sınırlanır. Protein diyeti temelde kırmızı et, tavuk eti, yumurta, balık ve yoğurt yemeyi zorunlu kılar. Ayrıca yulaf kepeği yemek de hayat süresince olmazsa olmazdır. Yulaf Kepeğinden ekmekler, kekler, pastalar yapılır.

Dukan diyeti yaparken ne yenir?

  • Yağsız dana veya sığır eti (yağ oranı %5’in altında olmalı)
  • Tavuk ve hindi eti (derisi ve kanatların dış kısmı hariç)
  • Sığır ciğeri, dana ciğeri Yağda bekletilen konserve balıklar dışında tüm taze balıklar
  • 1.5 kaşık yulaf kepeği Kabuklu deniz canlıları
  • Yumurta (günde 2 adet)
  • Koyun eti yasak Az yağlı (yağ oranı %2’nin altında olmalı)
  • Süt ve süt ürünleri

Dukan diyeti yaparken yenmesi serbest olan sebzeler

enginar – kuşkonmaz – patlıcan – pancar – brokoli – havuç – kereviz – mantar – brüksel lahanası – lahana – alabaş – karnabahar – palmiye kalbi – salatalık – kabak – yabani marul – ıspanak – rezene – taze fasulye – marul – semizotu – soğan – pırasa – dolmalık biber – bal kabağı – turp.

Atak dönemi süresince saf proteinler yenir. Sebzeler ise seyir döneminde yenmelidir. Tabağın çoğu proteine ayrılmalıdır.

İşte her yönü ile dukan diyeti

Dukan diyeti dört aşamalı bir diyet.

1. Aşama – ATAK: İlk 10 gün sadece protein yiyorsunuz. (Et, balık ve yağsız süt ürünleri)

2. Aşama – SEYİR: Sırasıyla “sebze ve protein günleri” ve sadece “protein günleri”. Sebzeli günlerde sınırsız sebze yiyebiliyorsunuz.

3. Aşama – GÜÇLENDİRME: Her gün protein ve sebze günü. Fakat bir miktar meyve, iki dilim ekmek ve peynir yiyebiliyorsunuz her gün. Ayrıca haftanın 1-2 günü karbonhidratlı yiyecek tüketebiliyorsunuz (makarna ve pilav). Haftada iki kez ‘kutlama öğünü’ kapsamında istediğiniz her şeyi yiyebiliyorsunuz.

4. Aşama – KORUMA: Bu aşamada ne seviyorsanız herhangi bir sınırlama olmadan ve kendinizi suçlu hissetmeden yiyebiliyorsunuz. Ancak kural şu: Her perşembe sadece protein günü. Daima!

Dukan diyeti evreleri

Diyetin ilk aşaması
Diyetin ilk aşaması oldukça keskin. Sadece et, balık, yumurta ve yağsız süt ürünlerini tüketiyorsunuz. Bu aşama, ilk 10 günü içeriyor. İlk beş gün içinde 3 kilo vermeniz bekleniyor.

Bu saf protein aşamasında ağız kuruluğu ve ağız kokusu sorunu yaşayabilirsiniz. Ancak her iki durum da kilo veriyor olduğunuzun işareti. Bu durumun üstesinden gelmek için daha çok su içmenizi öneriyor Dukan. İlk dört günden sonra kabızlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunun üstesinden gelmek için de yulaf kepeğinize bir çorba kaşığı buğday eklemeniz gerekiyor.

Bu aşamada listedeki her şeyden özgürce yeme hakkınız var. Diyetin sloganı: “İstediğin kadar ve istediğin zaman ye!” Kulağa hoş geliyor, değil mi?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*