Diyette hangi peynir yenir?

diyet yaparken peynir yemek zayiflatir miDiyet yaparken yağsız, yarım yağlı ve az yağlı ibarelerinin yer aldığı, light peynirler tüketilmelidir. Piyasada pek çok markanın yağsız peynir çeşitlerini bulmak mümkündür. Ancak pek çoğumuz yağlı peynir seviyoruz. Maalesef diyetisyenler diyet yaparken peynir tüketme oranını kısıtlıyor. 1 kibrit kutusu ölçeği çok tanıdık bir ölçüdür. Ve istisnasız her diyet listesinde peynir ölçüsü verilirken bu tabir kullanılır.

Bu bir reklam değildir sadece örnektir sevgili dostlarım. Piyasada yağsız peynir bulmak gerçekten çok zordur.

Düşük kalorili, şekersiz, tuz oranı azaltılmış, yağsız, diabetik peynir ürünlerini bulmak zor değil. İşte birkaç örnek. Sütaş’ın light kaşar peyniri, kalori oranını sınırlamış. Pınar’ın Labne light sürülebilir krem peyniri, Pınar Labne’nin yüzde 50 daha az yağlı ve yüzde 30 daha az kalorili halidir. Yörsan’ın light teneke beyaz peyniri yine az kalorili olarak piyasada. Ülker’in mavi yeşil light kaşar peyniri de az yağlı az kalorisiyle diyet listelerine uygun.

Ülkemizde yediğimiz çok güzel peynirlerimiz var.

Mihaliç (kelle) peyniri, keçi peyniri, Erzincan tulum (şakak) peyniri, İzmir tulum peyniri, Van otlu peyniri, lor, Urfa beyaz peyniri, dil peyniri, Çerkez peyniri, Abaza peynirleri, tel (civil) peyniri, çökelek, Yozgat çanak peyniri, külek peyniri, Hatay cara (testi) peyniri, örgü peyniri, golot peyniri, İstanbul çayır peyniri, Manisa çayır peyniri, Ordu torba peyniri, Giresun imansız peyniri, Kars gravyer peyniri ve Denizli yörük peyniri.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*