Diyet yaparken çoğumuz bir noktaya kadar sabit kilo verirken bir noktadan sonra kilo veremez oluruz. Kilo verirken bir yerde artık kilo verememe durumuna duraklama denir. Uzun süreli diyetlerde sıklıkla görülür. Üstelik herkeste görülen bu duraklama dönemi irademiz dışında gerçekleşir. Peki diyet yaparken neden duraklama yaşarız? Kilo verme hızımız neden düşer?


Vücudumuz artık direnmeye başlar. İnsülin direnci de diyebiliriz bu duruma. Aslında diyet yaparken ve kilo verirken kilo vermenin yavaşlaması ya da duraklamasının pek çok değişik nedeni vardır. Bazen vücdumuz eskiden uzun süre kaldığı ve alışık olduğu kiloya inince o kiloda kalmak için inatlaşır. Çünkü tanıdığı kilo oranıdır ve o kiloya alışmıştır.

Ya da bir diğer neden, diyette yapılan küçük kaçamaklar olabilir. Ondan acık, bundan birazcık derken diyet rutinin negatif yönde bozmuş olabiliriz. Bir anda aldığımız kalori miktarında artış olmuş olabilir ya da yağ yakmak yerine kas yapmaya da başlamış olabiliriz.

Kilo vermeniz azaldıysa ya da durduysa üzülmeyin. Tavsiyelerimize kulak verin. Bir hafta içinde tekrar eskisi gibi tartıda kilo kaybettiğinizi görecek ve tekrardan motive olacaksınız.

Kilo verme duyduysa ne yapalım?

Önce beslenme uzmanına danışın ve varsa hormonal sorunlarınız bu sorunları tedavi yoluna gidin.
Her gün en az 60 dk hızlı adımlarla, yüksek tempoda yürüyün.
2 gün diyeti bırakın ve normal beslenin. Ekmek yiyin. Yemeğin suyuna ekmek banın. Canınız ne çekerse yiyin. Ve 2 gün sonra 3. gün tekrardan diyetinize devam edin.
Her gün içtiğiniz su oranını artırın.
Bitkiçaylarından destek alın. Kiraz sapı, yeşil çay, mate çayı gibi çaylar oldukça etkilidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*