Diyette Ağız Kokusu Sorunu

kötü nefes kokusuAğız kokusu çok ciddi bir sosyal problem. Üstelik ağız kokusu sorunu olan kişiler, bu sorunu bir başkası onlara söyleyene kadar fark etmiyor. Kişiler, ağız ve kötü nefes kokusu yaydıklarını kendileri anlayamıyor. Sosyal ortamlarda ne büyük çile. Diyettesiniz. Ağzınız kokuyor ama siz bunun farkında değilsiniz. Birlikte olduğunuz kişilere eziyet ediyorsunuz. Sizden uzaklaşıyorlar. Belki de size soğuk davranıyorlar ama siz sebebini anlayamıyorsunuz. Belki de sorun ağzınızda. Diyet, ağız kokusu yaptı ve çevrenizdekiler de bundan rahatsız.

Nefesinizin koktuğunu anlayamadığınız için tavsiyem; diyet yaparken mutlaka kötü nefes kokusu için tedbir alın. Sık sık nefesinizi kontrol edin. İşte ağız kokusuna dair birkaç ipucu:

  • Günde 3 kez dişlerinizi ve dilinizi fırçalayın,
    Karbonatlı su ile ağzınızı çalkalayın,
    Yanınızda limonlu su bulundurun ve için,
    Susamayı beklemeden, diyet boyunca her gün bol bol su için,
    Su içmek ağız içini temizler.

Ağız ve kötü nefes kokusunun diyet dışında başka sebepleri de var. Çürük dişler, yetersiz ağız temizliği, hastalıklar, susuzluk, soğan, pırasa, sarımsak gibi koku yapan yiyecekler tüketmek kötü ağız kokusuna neden olur.

İşin kötü tarafı; ağız kokusu genelde ağızdan kaynaklanmaz ve ağız hijyeniyle alakası da bulunmaz. Örneğin, üremideki amonyak ve karaciğer yetmezliğindeki çürümüş yumurta kokusu ciddi bir sağlık sorununa işaret eder.

Reflü sabah ağız kokusunun önemli sebeplerinden biridir. Açlık da hoş olmayan kokulara sebep olabilir. Hipoglisemi de farklı bir kokuya sebep olabilir. Bu daha çok öğün atlayarak diyet yapanlarda görülür. Yemek alımından sonra koku kaybolur. Çiğneme tükürük akımını arttırarak ağız kokusuna sebep olan yemek artıklarının, bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Rejim ve zayıflama diyeti yaparken ağız kokusu şikayet edenlere uzun açlık sürelerindense kısa aralıklarla yiyerek önlemeleri önerilir.

Diyette yapılan değişiklikler sebze, meyve alımının arttırılması ve yağ alımının max. 40-60gr ile sınırlanmasıyla önlenebilir. Bütün bu durumlarda oral hijyen ve tükürük akımının sağlanması temelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*